Dubbla skift in i det sista för Bombardiers tekniker

Peter Cedervall menar att Bombardier Transportations relation med Trafikverket är oerhört viktig. Foto: Anders Haglund

Nu är allt klart, alla system, all mjukvara, all hårdvara. Utrustningen är testad och godkänd så nu är det bara att inviga Botniabanan. Många har arbetat hårt och länge för att få allt på plats, särskilt under slutspurten nu i sommar.

– Vi har arbetat dubbla skift i två laboratorier de senaste månaderna. Och vi har förstärkt vårt ERTMS-projekt med personal från andra projekt i andra länder, med
konsulter, ja vi har till och med lånat personal från Trafikverket.
Det här berättar Peter Cedervall, regionchef för Bombardier Transportations division Rail Control Solutions, region 2 dit Sverige, Norge, Danmark, Baltikum, Ryssland, England och Sydafrika hör.
Peter Cedervall har en lång karriär inom Bombardier bakom sig, men också en tid på SJ som divisionschef och sponsor av det egna ERTMSprogrammet.

Tätt samarbete

Att man lånat folk från Trafikverket visar det täta samarbetet mellan Bombardier
Transportation och Trafikverket, Peter Cedervall talar till och med om partnerskap.
– Sverige är vår viktigaste marknad, framförallt för att vi utvecklar en stor del av våra produkter här. Vi har 500 ingenjörer här i Sverige – så när vår viktigaste kund pekar med hela handen har vi resurser att utföra det kunden ber om.
Relationen med Trafikverket är helt avgörande för Bombardier i Sverige, menar Peter Cedervall. rafikverket i framkant  Trafikverket ligger i framkant i Europa ed ERTMS, och har en tydlig strategi ch hög kompetens. Vi som leverantör kan vara Trafikverkets  partner i utvecklingen av de produkter som används. Och utvecklingen här har vi nytta
av i andra länder. Bombardier var tidigt att kliva på ERTMS-tåget, eftersom företaget såg att tekniken skulle bli den framtida standarden.
– Idag är vi relativt små på gammal teknik, men världsledande på ERTMS, och ser att vi har chans att växa med hjälp av den tekniken. Nu har vi vunnit kontrakt i olika länder i Europa, men också i Kina och Sydkorea.

ERTMS i Kina

Ett europeiskt signalsystem i Kina! Det kan man ju bli lite förvånad över, men det är inte så konstigt, menar Peter Cedervall.
– ERTMS är ett världssystem, länder som Kina och Sydkorea köper in systemet för att det finns, man får till konkurrens och det är enkelt att beställa.
– Tågen i Kina har samma ombordutrustning som vi har i Europa. Och det drar vi nytta av här, det skulle ju bli dyrt att utveckla, testa och validera enbart för Sverige.
Lite skiljer sig systemen åt, men man använder samma hårdvaruplattform, liksom samma grundläggande mjukvaruplattform där som här. De kinesiska tågen har också en STM installerad, liksom de svenska kommer att få.

Europeisk standardisering

Bombardier var tidigt med i UNISIG:s standardiseringsgrupper, berättar Peter Cedervall. Sedan dess har man också satsat på ERTMS, produktutvecklat och haft medvetna utvecklingsstrategier.
– Ombordsystemen har vi arbetat med sedan år 2000, ställverken har vi vidareutvecklat under 30 år. Den svenska STM:en är speciell, vi har haft STM-utveckling i många år för andra marknader, och fick beställning från Botniabanan AB på en  svensk STM först 2007. Men nu har vi gjort installationer av STM i 10 olika fordon här i Sverige.
Framtiden ligger i ERTMS och särskilt då Nivå 3, tror Peter Cedervall. Lösning för framtiden – Regionallösningen är en del av lösningen för framtiden, med moving
block-teknologi. Nu är inte den europeiska specifikationen för Nivå 3 klar, men Trafikverkets regionala lösning ligger förhoppningsvis till grund för den framtida Nivå 3-specifikationen.
Men först invigning av Botniabanan med ERTMS Nivå 2.

Text: Inger Söderlund

Senast uppdaterad/granskad 2010-08-27 Skriv ut