På uppdrag i Lesotho

Sedan 26-åriga Elin Lyckestam började på Trafikverkets traineeprogram i september förra året har hon fått prova på många olika arbetsuppgifter.

Men högst slår ändå utbytesveckorna då hon och traineekollegan Anders Wuolo arbetat med trafiksäkerhet i det afrikanska landet Lesotho.

- Det som lockade var att jag nästan inte visste någonting om landet innan – mer än att det är stor skillnad mot hur det är i Sverige, säger Elin Lyckestam över en knastrig telefonlinje till Sverige.

I huvudstaden Maseru har det nyligen byggts ett shoppingcenter. Dock missade man att binda samman shoppingcentret med infrastrukturen runt omkring. Det saknas trottoarer och övergångsställen. Elin och Anders ska under 8 veckor hitta risker och komma med förbättringsförslag både för fordon och oskyddade trafikanter. De har hittills kommit fram till att det finns mycket att göra. Cirka 50 procent av alla i staden tar sig fram till fots och de behöver skyddas. Elin och Anders tycker bland annat att man ska försöka minska antalet olyckor genom att stänga en korsning, men även stänga en av infarterna till shoppingcentret för att minimera riskerna.

 - Vår chef är mycket positiv till förslagen, men detta är ett land där det är ganska långt mellan förslag och verklighet, berättar Elin.
 
Hon säger att syftet med resan är att det ska vara ett erfarenhetsutbyte åt båda hållen. Trots den korta tiden som trainee tycker hon att hon har mycket kunskap att förmedla. Dessutom utvecklas hon på det personliga planet av att samarbeta med människor från en annan kultur.
 
- Ofta tänker man att det vi gör i Sverige är det bästa. Men när man dimper ner i ett vilt främmande land och tvingas anpassa sig så inser man att det finns många olika sätt att arbeta på, säger Elin.

Som svenskt 50-tal beskriver Elin landet. Ingenting är datoriserat och om hon behöver olycksdata från en viss väg finns det nedskrivet i pärmar som man får ”damma av”. Detsamma gäller trafikregler. I Lesotho använder man i regel inte säkerhetsbälte och många är självlärda istället för att ha gått i körskola.

- Till en början känns det som kaos i trafiken, men när man väl kommer in i det så inser man att alla är väldigt måna om varandra i trafiken, säger Elin som egentligen skulle vilja stanna längre.

- Som det ser ut nu så skriver vi en rapport och kan bara hoppas att de kommer fortsätta jobba med detta även när vi har åkt hem. Men det skulle vara väldigt spännande att få se vad som händer i framtiden!


Elin Lyckestam, trainee på Trafikverket väg i Göteborg.

Kort fakta om Lesotho

Huvudstad

Maseru

Språk

Sesotho, Engelska

Folkmängd

2 022 331

Valuta

Loti


 Läs mer om Lesotho på Wikipedia






 

Senast uppdaterad/granskad 2010-03-19 Skriv ut