Våra entreprenörer ska redan i förväg veta när det är dags att dra igång insatserna. Trafikverket har egna väderstationer på över 760 platser utmed de statliga vägarna. De mäter temperatur i luften och på vägen, luftfuktighet, vindhastighet med mera. En del stationer har också väglagskameror. Systemet är ett av de mest avancerade i världen.
Väglagsinformationen vägs samman med satellitbilder och prognoser från SMHI. Väderutvecklingen i Stockholmsområdet följs från entreprenörernas övervakningscentral. Den kontaktar entreprenörerna och har täta kontakter med vägtrafikledningscentralen.
Vägtrafikledningscentralen Trafik Stockholm är en av Trafikverkets fyra centraler i landet som leder och styr trafiken. Dygnet runt hanterar man information från kameror, sensorer och detektorer utmed vägar, på broar och i tunnlar. SOS, polis och räddningstjänst larmar om olyckor som kan störa trafiken. Hit rapporterar Trafikverkets entreprenörer om arbeten på vägarna. Särskilda vägrapportörer, yrkesförare och trafikanter lämnar uppgifter om avvikelser i trafiken.
Läs mer om vägtrafikledning
Trafik i storstäder
Köer och trängsel är storstädernas problematik. Med hjälp av assistansbilar kan man avhjälpa akuta hinder. Trafiken kan ledas om med hjälp av elektroniska skyltar och bommar. Vid köer och halt väglag sänks hastighetsgränsen. För vägtunnelsystem som till exempel Södra länken finns avancerade system för säkerhet och skydd som styrs från Trafik Stockholm.