Väg 1000 Delen Frykåsvägen-Lillågatan, Orsa

Väg 1000 Orsa

En stor del av näringen i Orsa utgörs av turism, både under sommar- och vintersäsong med bl. a. rovdjurscentrum och skidanläggning vid Grönklitt.

Större delen av turistströmmarna använder väg 1000 som förbinder samhället Orsa med Grönklitts anläggning. Turismen är under stark expansion vilket innebär en ökad trafik genom samhället. En ny bergtäkt på Bjusberget genererar även tung trafik i området.

Ortsbefolkningen upplever idag trafikmiljön längs väg 1000 som otrygg eftersom passager samt gång- och cykelvägar bitvis saknas. Orsa kommun medverkar i EU-projektet Gävle-Dala utvecklingsstråk, som syftar till att utveckla näringslivet längs stråket mellan Gävle och Dalarnas fjällvärld. Orsa kommun har tillsammans med Trafikverket inom ramen för EU-projektet valt att studera trafiksäkerheten på en del av väg 1000 i denna förstudie.

Förstudie

Förstudien behandlar förutsättningarna för förbättringar av trafiksäkerheten på väg 1000 på delen från korsningen med Fryksåsvägen (väg 1002) till korsningen med Lillågatan och Parkgatan, totalt en sträcka på ca 3 km. Vägen har delats upp i delsträckor för vilka problem och åtgärdsbehov beskrivs i förstudien. 
Läs hela förstudien.

Gemensamt för hela sträckan är:
* att vägen är smal och har inget utrymme för oskyddade trafikanter
* många dåligt utformade anslutningar/korsningar
* siktproblem
* saknar tillgängliga och säkra busshållplatser
* dåligt utformade zoner för postlådor
* dålig vägvisning och gatubelysning

Tänkbara åtgärder enligt fyrstegsprincipen är:

* Tung trafik kan förbjudas på väg 1000 genom Orsa. När nya bron över Unnån är färdig kan tung trafik istället ledas väg 1003 till väg 45.
* Kollektivtrafiken mellan Mora, Orsa och Grönklitt bör förbättras så att fler kan åka tåg och buss till skid- och rovdjurscentret.
* Antalet utfarter ses över, stängs alternativt förbättras. Sidoområdet bör siktröjas.
* Utrymme bör skapas för de oskyddade trafikanterna.
* Vägvisning och belysning ses över och förbättras.
* Gestaltningsåtgärder på delar inom tättbebyggt område.

Korta fakta

Vad: Förstudie genomförd för att se vilka åtgärder som kan bli aktuella och om det finns prioriteringar enligt de sk pottpengarna för trafiksäkerhets- åtgärder.

Varför: Trafikmiljön upplevs som otrygg av ortsbefolkningen. Passager samt gång- och cykelvägar saknas bitvis.

Nuläge: Förstudie som samrådshandling är framtagen, se dokument.

Läs mer om planeringsprocessen

Senast uppdaterad/granskad 2012-02-16 Skriv ut