Bron har bland annat rostskador som på sikt kan göra så att den inte håller för beräknad trafikbelastning. Vid högvatten går vattnet ibland nästan ända upp till brons undersida.
Bron är smalare än vägen, bara 6 meter bred. Det gör det svårt för fordon att mötas på bron. Det innebär också problem för näringslivet, exempelvis vid transporter av delar till vindkraftverk.
Projektets mål
Vi vill säkra förbindelsen över Gäddträskån och ge den god framkomlighet och bärighet. Samtidigt vill vi säkerställa att fisk och andra vattenlevande djur fritt kan röra sig i vattendraget där vägen korsar ån.
Bakgrund
Väg 373 passerar Gäddträskån 1 mil väster om Långträsk i Piteå kommun. Vägen sträcker sig mellan E4 Piteå och väg 95 i Abborrträsk. Vägen är viktig för regional trafik.
För att ta del av förstudien, klicka här (öppnas i nytt fönster)