BanaVäg Motala-Mjölby - ny väg 50 och dubbelspår

En skiss över hur järnvägsbroarna i Motala ska bli, samt en byggarbetare i hjälm som bär en järnbalk.

Trafikverket bygger ny sträckning av väg 50 och bygger ut järnvägen till dubbelspår mellan Motala och Mjölby. Det leder till säkra, effektiva och mer miljövänliga resor och transporter.

Flera broar på väg att ta form

I projektet ingår ett 60-tal väg. och järnvägsbroar. Störst är högbron över Motalaviken, men de dubbelspåriga järnvägsbroarna över Motala ström och Göta kanal är också byggnadstekniskt intressanta.

Brostöden till järnvägsbroarna har gjutits klara under vintern, och maskineriet för broöppning är på plats. Vid högbron pågår lansering av de stora stållådorna som utgör brons stomme.

På vår YouTube-kanal kan du se olika filmer om hur vi bygger.

Nyheter

Fortsatt brolansering från norr i Motala

2012-02-02

Efter onsdagens arbeten har ca 100 m stålbalk skjutits på plats, på norra stranden i Motala. En mobilkran som klarar att lyfta 500 ton hjälpte till att lyfta upp stålbalken på brostöden.

Fortsatt brolansering från norr i Motala
Infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Svärd

2012-01-10

- Snygga brofundament, konstaterade infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Svärd vid sitt besök vid byggena av järnvägs- och vägbroarna i Motala på tisdagen.

Infrastrukturministern på besök
Nya väg-50-sträckan vid Hulje, snö och ett rött hus.

Första väg 50-sträckan öppnar för trafik

2011-12-13

Den 13 december öppnar vi första delen av nya väg 50 för trafik. Helt och hållet färdigbyggd är vägen inte ännu. Det återstår att montera räcken, göra planteringar, med mera.

Trafiköppning i Hulje

Se en film om hur vi bygger!

Järnvägsbroarna i Motala (5,56 min)


Animerad film om bygget av högbron i Motala
(4,23 min)

Tio minuter fakta i filmformat

 

På mindre än tio minuter beskriver vi det mesta som rör projekt BanaVäg Motala-Mjölby.

Länk till YouTube (öppnas i nytt fönster)

Webbkameror i Motala

Följ bygget av högbron i Motala på webbkameror.se. (Öppnas i nytt fönster)

Kamera 1 norra stranden.

Kamera 2 norra stranden.

Kortfakta om projektet

Några personbilar kör på en väg som har ett mitträcke.

Vill du veta "allt" om projektet, i koncentrat? Läs kortfakta här.

Prenumerera via RSS

Liten fyrkantig vit och orange ikon,

Du kan prenumerera på nyheter från BanaVäg Motala-Mjölby genom vår RSS-funktion. Gå in på Nyheter och du hittar RSS-länken längst upp på sidan.

Senast uppdaterad/granskad 2012-01-14 Skriv ut