E22 Söderköping–Tingstad, gång- och cykelväg samt mitträcke

Väg med mittvajer

Trafikverket vill bygga om E22 mellan Söderköping och Tingstad för att förbättra trafiksäkerheten och framkomligheten.

E22 ingår i det nationella vägnätet och ansluter i Norrköping till E4. På sträckan Söderköping–Norrköping kör cirka 13 000 fordon per dygn. Sommartid nära nog fördubblas trafiken på grund av ett stort antal turister. Vägen används för både lång- och kortväga trafik.

Projektet är uppdelat i två delar. Den ena avser gång- och cykelväg på sträckan Söderköping–Korsbrinken och den andra gång- och cykelväg på sträckan Korsbrinken–Tingstad samt uppsättning av mitträcke på sträckan Söderköping–Tingstad.

Vad händer nu?

Byggnation av gång- och cykelvägen mellan Korsbrinken och Tingstad pågår och beräknas vara klar i slutet av juni 2012. På sträckan mellan Söderköping och Navestad sätter vi upp mitträcken under vecka 17 till vecka 23. Framkomligheten är då begränsad på sträckan.

Arbetsplan för gång- och cykelväg Söderköping-Korsbrinken

Vi tar fram en arbetsplan för gång- och cykelväg på sträckan Söderköping-Korsbrinken. Arbetsplanen är det sista formella steget i planeringsprocessen. Planskild passage vid Korsbrinken planeras vara färdigbyggd under våren 2013. Resterande del av gång- och cykelväg mellan Söderköping och Korsbrinken beräknas vara färdigbyggd hösten 2013.

Vad har gjorts på sträckan?

I avvaktan på ombyggnaden av E22 målade vi under 2005 om sträckan Söderköping–Tingstad till en 2+1-väg. Syftet var att förbättra trafiksäkerheten och i viss mån även framkomligheten för fordonstrafiken.

Dokument

Här finns möjlighet att ladda hem eller skriva ut dokument

Korta fakta

Vad: Ombyggnad av väg samt gång- och cykelväg.

Varför: Förbättra trafiksäkerhet och framkomlighet.

Nuläge: Produktion pågår på del av sträckan.

Läs mer om planeringsprocessen

Senast uppdaterad/granskad 2012-05-15 Skriv ut