Arbetsplanen utställd
Trafikverket har tagit fram en arbetsplan som har varit utställ, där berörda fastighetsägare och andra intressenter har givits möjlighet att lämna synpunkter. Viktiga synpunkter har inkommit, exempelvis önskemål om på- och avfartskörfält, vilket resulterat i ändrade projekteringsförutsättningar.
Byggstart
När ombyggnaden kan genomföras under den nya planperioden, som sträcker sig mellan åren 2010 och 2021, är i dagsläget inte klart. Ambitionen är dock att alla handlingar ska vara klara för möjlig byggstart under 2015. Läs mer om arbetsplan under länken ”Så blir en väg och järnväg till”.
Väg 16
Väg 16 byggs om längs den befintliga sträckningen med en dimensionerande högsta hastighet om 100 km/tim. Högsta tillåten hastighet kan emellertid komma att bli lägre utmed delar av sträckan. Vid Fjelie och Gamlemark planeras planskilda korsningar och förhållandena blir även bättre för såväl bussresenärer som cyklister och fotgängare. Stora satsningar görs också för att skapa en bättre boendemiljö längs vägen.
Ombyggnaden innebär att framkomligheten på väg 16 ökar och att vägen dimensioneras för de framtida trafikökningarna.
Flädie trafikplats
Trafikplatsen i Flädie byggs om och kompletteras med bland annat en cirkulationsplats vid det befintliga trafikljuset. Detta förbättrar framkomligheten både för trafik till och från E6 och mot Bjärred och Lund. Det finns även ett behov av en bättre pendlarparkering i anslutning till trafikplatsen.
Trafikverket sätter mitträcken och gör mötesfria vägar för att öka trafiksäkerheten och förhindra mötesolyckor.
Förutsättningar
Flädie och Fjelie byar med medeltida anor finns inom området. Jordbruksmarken, som dominerar landskapet tillhör landets bästa. Fjelie by med omnejd är speciellt värdefullt ur kulturmiljöperspektiv.
Läs mer om byarna Flädie och Fjelie