Väg 983, Gång- och cykelväg mellan Blentarp och Sövde

Väg 983, Blentarpsvägen

Idag saknas en säker gång- och cykelförbindelse på sträckan Blentarp–Sövde–Sjöbo. Som ett första steg att öka tryggheten kommer Trafikverket och Sjöbo kommun bygga ut sträckan längs väg 983 mellan Blentarp och Sövde.

En gång- och cykelväg mellan Blentarp och Sövde utmed väg 983 får inte plats längs med dagens väg. Trafikverket tillsammans med Sjöbo kommun har därför tagit fram en arbetsplan som utreder hur utformningen ska se ut. 

Så föreslås att gång- och cykelvägen byggs

  • längs med på norra sidan av vägen
  • slänter planas ut för att få plats med gång- och cykelvägen
  • kantstenar, dike eller gräsremsa skiljer gång- och cykelvägen från trafiken
  • över Klingavälsån byggs en ny bro
  • asfaltsbeläggning och belsyning på vissa delar.

Arbetsplanen har varit utställd

En arbetsplan med miljökonsekvensbeskrivning (MKB) är framtagen och mellan den 7 juli - 25 augusti var den utställd. Eventuella synpunkter ska ha inkommit till Trafikverket senast den 25 augusti 2011.

Syftet med projektet är att öka trafiksäkerheten och tryggheten genom att separera cyklister och fotgängare från biltrafiken. Detta medför förhoppningsvis att fler väljer att cykla.

Korta fakta

Vad: Utbyggnad av sträckan längs väg 983 mellan Blentarp och Sövde för att en gång- och cykelväg ska få plats.

Varför: En säker gång- och cykelförbindelse på sträckan Blentarp–Sövde–Sjöbo saknas idag.

Nuläge: Arbetsplan

Byggstart: 2012

Längd: ca 4 km

Läs mer om planeringsprocessen

Senast uppdaterad/granskad 2012-02-24 Skriv ut