Gamla Brogatan till Observatorielunden

Våra arbeten i området

Den del av Citybanan som löper mellan Gamla Brogatan i söder och Observatorielunden i norr bygger vi via vår arbetstunnel som går under Torsgatan och fram till Olof Palmes gata, strax söder om Norra Latin. Därifrån driver vi nu tunnlarna norrut upp mot Odenplan. Vi är klara med alla tunnlar söderut ner till Gamla Brogatan.

Citybanan består av upp till fem separata tunnlar i området. Fyra av dessa är pendeltågstunnlar - två för vardera plattform på den nya pendeltågsstationen Stockholm City som vi bygger under T-Centralen. Dessutom löper en service- och räddningstunnel parallellt med pendeltågstunneln längs hela sträckningen. 

Övergripande tidplan

Arbetet med att spränga ut de delar av tunnlarna som går upp till Observatorielunden i norr beräknas vara klart i slutet av 2012. Vi har även påbörjat mark- och betongarbeten i tunnlarna söderut. När alla mark- och betongarbeten är klara anlägger vi järnvägen i pendeltågstunneln.

Den närmaste tiden

Vi fortsätter att driva fram Citybanans tunnlar på många olika fronter samtidigt. Om du vill se hur långt vi har kommit med våra tunnlar just nu kan du titta på vår framdriftskarta som uppdateras varannan vecka. Du hittar kartan i högerspalten på den ovanliggande områdessidan Norrmalm.

Senast uppdaterad/granskad 2012-04-05 Skriv ut