Tre körfält mellan Moraberg och Salem från och med november

Lagom innan vinterns ankomst öppnas nu ett tredje körfält upp på sträckan Moraberg- Salem på E4/E20. Öppnandet är planerat till 1 november.

Ombyggnaden till tre körfält är en av de åtgärder Trafikverket gör för att förbättra framkomligheten på E4/E20 mellan Moraberg och Hallunda.

Ombyggnaden som har gjorts i två etapper och påbörjades 2009. I november 2010 togs delsträckan Salem – Hallunda i bruk och nu tas delsträcka nummer två i bruk. Därmed har E4/E20 fått tre körfält i vardera riktning mellan Moraberg och Hallunda.

Även om bilisterna kommer att märka av förbättringen redan nu, så återstår en del arbete innan det är helt klart. Sträckan har försetts med ett kövarningssystem som kommer att tas i bruk under sommaren/hösten 2012. Fram till dess råder reducerad hastighet på 90 km. 

Under säsongen har Trafikverket gjort följande mellan Moraberg och Salem:
‐ Utökat till tre körfält i vardera riktningen
‐ Ny mittbarriär
‐ Ny belysning
‐ Ny beläggning

Under vintern kommer vissa nattarbeten att utföras.

Trafikavstängt 24-27 oktober

Inför öppnandet av de tre körfälten kommer sträckan Moraberg - Hallunda att stängas av i norrgående respektive sydgående under fyra nätter, from 24 oktober till 27 oktober,

I norrgående riktning stängs vägen av två nätter den 24 och 25 oktober mellan klockan 22.00–05.00.

I sydgående riktning stängs vägen av två nätter den 26 och 27 oktober mellan klockan 22.00–05.00.

Under dessa tider omleds trafiken med hjälp av vita och blå omledningsskyltar. Omledningen kommer gå via Tumba och Vårsta och innebär en extra sträcka på cirka 7-8 km eller cirka 5-10 minuter.

Senast uppdaterad/granskad 2011-10-24 Skriv ut