Markundersökningar i Skärholmen, Sätra och i Grimsta

Under april och maj 2012 kommer vi att genomföra borrningsarbeten i Skärholmen, Sätra och i Grimsta. Syftet är att öka Trafikverkets kunskap om bergets kvalitet och egenskaper längs Förbifart Stockholms sträckning.

Det är med så kallad kärnborrning som vi kommer undersöka berget. På tre platser borrar vi kärnborrhål, två hål borras söder om Sätraberg och ett vid Grimsta IP, ca 50 m djupa. Arbetet genomförs så varsamt som möjligt med hänsyn till närliggande bebyggelse och befintligt växt- och djurliv.

Grimsta

Borrningen utförs alldeles intill Grimsta IP och kommer att ta cirka en vecka.

Vi planerar för att kunna börja borra under maj 2012. Arbetet sker på dagtid, mellan kl. 8.00-17.00. När borrningen är klar kommer vi att göra undersökningar och mätningar i borrhålet som tar en vecka.

Sätra

Borrningen kommer att ske alldeles i utkanten av bostadsområdet Brosätra. Förberedande arbeten inför borrningen har redan genomförts. Arbetet kommer att starta vecka 18 (2 maj) 2012 och pågå i drygt en vecka.

Arbetena sker på dagtid mellan kl. 8.00-17.00. När borrningen är klar kommer vi att göra undersökningar och mätningar i borrhålet som tar en vecka.

Skärholmen

Borrningen kommer att ske intill Skärholmsvägen, söder om Gillsätra. Arbetet startar vecka 17 (23 april) 2012 och pågår i cirka en vecka.

Arbetet sker på dagtid kl. 8.00-17.00. När borrningen är klar kommer vi att göra undersökningar och mätningar i borrhålet som tar en vecka.

 

Karta kärnborrhål

Karta kärnborrhål

Gul markering i kartan visar var kärnborrningarna görs.

Senast uppdaterad/granskad 2012-04-24 Skriv ut