Kristinehamn–Nykroppa: elektrifiering

Fundamentsättning pågår.

Nu är järnvägssträckan mellan Kristinehamn och Nykroppa elektrifierad och vi har skapat förutsättningar för effektivare och miljövänligare tågtransporter på banan.

Eldrivna tåg har redan börjat trafikera banan och i februari blev den nya plankorsningen vid Nässundet klar. Men det återstår en del justeringar och kompletterande arbeten längs sträckan och de kommer att pågå hela våren 2012. Detta gäller även trädsäkringsarbetet som är inne i slutskedet.

Järnvägssträckan KristinehamnNykroppa är en del av ett transportsystem som sträcker sig från Dalarna ned mot Vänerregionen. Den 3,8 mil långa sträckan saknade elektrifiering, vilket innebar att godstågen mellan Bergslagen och Kristinehamn var tvungna att ta omvägen via Hallsberg eller Kil*. Alternativet var att transporterna fick ske med diesellok, vilket är både dyrt och energikrävande.

Elektrifieringen, som utfördes år 2011, gynnar både godstågtrafiken och persontrafiken. Dessutom skapas nya förutsättningar för regional tillväxt när möjligheterna ökar att pendla till arbete och studier på sträckan KarlstadBorlänge. Miljön blir också en vinnare genom att transporter från landsväg kan flyttas över till mer miljövänliga alternativ, som tåg och båt.

Fler förbättringar

Vid sidan av elektrifieringen har även andra förbättringsåtgärder genomförts på järnvägssträckan mellan Kristinehamn och Nykroppa. Under 2010 har järnvägsbron över Nässundet bytts ut och samtidigt höjts så att högre båtar kan passera. Under 2010 utfördes även två kurvrätningar i Sjöändan samt ett spårbyte norr om Storfors station. Och för att minska risken för fallande träd över spåret kommer träd att avverkas intill järnvägsspåret under 2011.

Läs mer om projektet "Trädsäkra järnvägar"

Bra för miljön

När fler transporter flyttas till järnväg bidrar det till att minska klimatpåverkan. Om människor reser och gods transporteras på järnväg är det nästan alltid bättre för miljön än om transporten sker med andra trafikslag.

*Cirka 10 procent av all järnväg i Sverige saknar elektrifiering, medan 90 procent är elektrifierad.

 

Nyheter

Ny bro på plats vid Nässundet

2010-09-06 Ny bro på plats vid Nässundet

Ett första spadtag för moderniseringen mellan Kristinehamn och Nykroppa

2010-06-24 Den 22 juni tog infrastrukturministern Åsa Torstensson det första spadtaget

Korta fakta

Vad: Inlandsbanan mellan Kristinehamn och Nykroppa är nu elektrifierad.
Varför: Elektrifieringen ökar tillgängligheten för både godståg och persontåg och skapar därmed också förutsättningarna för regional tillväxt.
Nuläge: Det återstår en del arbeten längs sträckan som pågår under våren 2012.
Byggstart: Sommaren 2010
Klart: Vintern 2012
Kostnad: Entreprenadarbetet för elektrifieringen omkring 100 miljoner kr. Projektet är delfinansierat av EU.

Tänk på din säkerhet!

Se filmen om Christoffer och Greger

Det är livsfarligt och olagligt att vistas på och nära järnvägsspåret. Greger och Christoffer har båda överlevt olyckor vid järnvägen och i en film berättar de om sina erfarenheter.

Se filmen om Christoffer och Greger

Läs mer om planering

Finansiering


EU: Detta projekt är delfinansierat av EU: Tillväxtverket.
Tillväxtverket har bidragit med 35 miljoner kronor från EU:s strukturfond som glesbygdsstöd. Här kan du läsa mer om Tillväxtverket:

Tillväxtverket öppnas i ny flik 

Övriga finansiärer

Kristinehamns kommun, Storfors kommun, Filipstads kommun, Hällefors kommun, Vänerregionens Näringslivsråd, Region Värmland, Wasabröd AB, Storfors Bruks Samfällighetsförening, Ovako Hällefors AB, Vänerhamn AB samt Tågåkeriet i Bergslagen.

Senast uppdaterad/granskad 2012-05-09 Skriv ut