En ny väg. Så påverkas du i trafiken.

Under vinjetten "En ny väg" informerar vi om hur du som reser i Sundsvall påverkas under byggtiden – oavsett om du färdas med buss, på cykel, i bil eller till sjöss.

2013 blir ett minst lika byggintensivt byggår som året innan. Under året fortsätter projekt E4 Sundsvall att påverka trafiken i Sundsvall . Det kommer helt enkelt att bli lite värre innan det blir bättre. Men genom egna val kan du undvika köer och trängsel.

Vi har flera webbkameror som följer trafiksituationen så att du har möjlighet att välja en alternativ väg i stället för rusningstrafikens köer. Ta gärna lite extra tid i beräkning om du behöver passera våra arbetsområden, och glöm inte att anpassa hastigheten och att hålla avståndet till bilen framför.

E4-projektet påverkas dig som reser i Sundsvall

Skönsberg och Haga är de områden där byggarbetet för nya E4 kommer att påverka flest människor – både närboende, affärsidkare och trafikanter. Men genom egna val kan du som reser i Sundsvall bidra till att störningarna under byggtiden av nya E4 lindras. Har du möjlighet att planera din resa går det att undvika köer och trängsel. Några enkla tips är att:

Ikon alternativ Åk andra vägar
Välj om möjligt en annan väg än E4. Vad som är bästa väg kommer variera utifrån resmål, tid på dygnet och aktuellt byggskede.
Åk andra tider Åk andra tider
Undvik om möjligt att resa på E4 under rusningstrafik (07.30-08.00 samt 16.15-17.30).
Cykla Cykla
Sundsvalls kommun har tagit fram en ny karta över cykelvägar som du kan beställa kostnadsfritt.
Cykelvägar i Sundsvall

Kollektivt

Åk buss
Hitta en ny väg till jobbet.
Busslinjer och tidtabeller

Samåk

Samåk
I snitt åker 1,5 personer i varje bil. Ju fler som samåker desto kortare köer

Trafikläge E4

Räkna med upp till tio minuter extra restid för att passera centrala Sundsvall.

Från och med 1 juni försvinner kopplingen mellan Heffnersvägen och Ortviksvägen. Omledning av trafik sker via Lagergatan. En öppen passage. Läs mer om nya vägar och broar i Skönsberg

- E4 i Skönsberg kan behöva stängas av 3-5 minuter i samband med sprängningsarbeten. Sprängningar sker måndag till torsdag, och bara i undantagsfall under rusningstid.

- E4 genom Skönsberg och Haga har flyttats över till en 800 meter lång provisorisk sträcka. Viss köbildning kommer uppstå under framförallt rusningstrafik.

- E4:s av- och påfarter i Skönsberg har stängts. Vägvisning till Skönsberg sker via orangea vägvisningsskyltar.

- E4 vid korsningen mot Fridhemsgatan har begränsad framkomlighet. Köbildning under framförallt rusningstrafik. Fridhemsgatan leds tillfälligt förbi bygget.

- E4 vid oljehamnen leds om via en provisorisk sträcka till en rondell vid korsningen E4/E14.

- E4 norr om Bredsand kan behöva stängas av 3-5 minuter i samband med sprängningsarbeten. Sprängningar sker måndag till torsdag, dock inte under rusningstid.

- E4 vid Stockvik leds om på en kort sträcka, vilket kan påverka framkomligheten under rusningstrafik.

- Nedsatt hastighet förbi brobygget vid Heffnersvägen/Ortviksvägen

Webbkamera
Fler kameror hittar du under fliken trafikflöden eller via länken nedan.
Senast uppdaterad/granskad 2013-04-11 Skriv ut