Ett trettiotal nyfikna företagare i Sundsvallsområdet hade anmält sig till frukosten där det fick senaste nytt om E4 Sundsvall men även möjligheter att ställa frågor om projektet.
Ett projekt som E4 Sundsvall är mer än bara en väg. En ny väg. 1000 nya möjligheter, är projektets ledord. Trafikverket, projekt E4 Sundsvall, har i uppgift att bygga vägen. De nya möjligheterna ska däremot tas tillvara av Sundsvalls kommuns näringslivskontor, Sundsvall Business Region via verksamheterna Företagslotsen och Investera.

Ulf Carlsson, informationsansvarig E4 Sundsvall, berättade om vad som händer i projektet.
Företagslotsen – en service till lokala företag
Under frukostmötet berättade Thomas Engholm, Företagslotsen, kort om vad deras uppdrag innebär. De ska ge stöd och hjälp till lokala företag på olika sätt. Thomas gjorde åhörarna uppmärksamma på att om det finns intresse av att leverera varor och tjänster till de kommande entreprenörerna för E4 Sundsvall, kan de kontakta Sundsvall Business Region. Företagsnamnen kommer då att finnas synliga på Sundsvall Business Regions hemsida med kontaktuppgifter och på så vis synliga för entreprenörer och underentreprenörer.
I väntan på besked
Efter en filmvisning om E4 Sundsvall tog Trafikverket E4 Sundsvalls informationsansvarig Ulf Carlsson över taktpinnen och berättade i korthet om att projektet är nu riggat och klart för startskott. Det sista formella beslutet från regeringen, laga kraft, saknas ännu men förhoppningen är att ett besked kommer inom kort. Ulf berättade även om status på upphandlingen av de olika entreprenörerna längs E4-sträckningen och att i Skönsberg fortsätter MittSverige Vattens flytt av VA-ledningar. VA-arbetena förväntas vara klara innan E4 Sundsvalls byggstart våren/sommaren 2011.
Efter en kort frågestund avlutades frukostmötet. Några av besökarna passade på att få en pratstund med Sundsvall Business Region, Företagslotsen. Kanske diskuterades redan då några av de 1000 nya möjligheterna?

Bild till vänster: Thomas Engholm, Företagslotsen i samspråk med en av besökarna. Bild till höger: Agneta Lindén, Företagslotsen i samtal med Pierre Åberg, Sundsvalls Nyheter.