Väg 747, Tuvesvik–Tönsäng

När den nya färjeterminalen i Tuvesvik öppnar förväntas väg 747 få ökad trafik. Och för att klara detta behöver vägen förbättras med fler och större mötesplatser och en ny gång- och cykelbana.

Orust kommun och Västtrafik planerar att samordna sjötrafiken till Gullholmen och Käringön från en ny terminal som ska byggas i Tuvesvik.  Den beräknas vara klar juni 2013 och kommer att utgöra en ny knutpunkt för person- och godstrafik till öarna. Detta innebära att väg 747 kommer att få högre trafikbelastning än idag och för att klara av det så behöver vägen förbättras på flera ställen.  Idag håller den en mycket låg standard och måste därför förbättras innan den nya färjeterminalen öppnar.

Planerade åtgärder

Mellan Tuvesvik och Tönsäng kommer vägen förbättras genom att fler och större mötesplatser byggs.  På flera delar av sträckan finns det problem med markens bärighet och stabilitet, bland annat vid passagen av Slupekilen där åtgärder såsom förstärkning och utfyllnader av vägen behöver genomföras.

Vägen behöver även breddas över Slupekilen och Lavösund för att ge utrymme för gång- och cykelväg. Omfattningen av utbyggnaden av gång- och cykelvägen kan bestämmas först när vägprojekteringen kommit så långt att byggkostnaderna kan fastställas.  Under gång- och cykelvägen planeras det ligga en kommunal vatten- och avloppsledning. 

Till höger hittar du förstudien till Tuvesviksvägen. Där kan du läsa mer om projektet, se bilder och kartor.  
 

Korta fakta

Vad: Vägen förbättras med fler och större mötesplatser, en ny gång- och cykelväg samt förstärkning och utfyllnad av vägbanken över Slupekilen.
Varför: Trafiken förväntas öka när en ny färjeterminal i Tuvesvik blir klar i juni 2013.
Nuläge: Projektering av arbetsplan och bygghandling pågår.
Byggstart: Hösten 2012
Klart: Våren 2013

Läs mer om planeringsprocessen

Senast uppdaterad/granskad 2012-03-13 Skriv ut