Kakor (cookies) Trafikverket använder kakor för att förbättra och anpassa ditt besök på vår webbplats. Genom att använda webbplatsen accepterar du användandet av dessa kakor.
Läs mer om kakor och hur du avaktiverar dem

Kontaktuppgifter banarbetsplanerare

Här hittar du kontaktuppgifter till enhetschefer och banarbetsplanerare.

Du kan även maila till våra gemensamma funktionsbrevlådor för respektive region via formuläret under Kontakta oss.

Enhetschefer
Enhet Kontaktperson Telefonnummer

Nord (BAP/REV)

Jessica Söder
Sörling

010-124 15 37

Öst (BAP/REV)

Jonas Westlund

010-123 80 04

Väst (BAP/REV)

Malou Klock Strömgren 010-123 98 57

Syd (BAP/REV)

Lennart Persson 010-123 22 85

Nationell (BUP)

Susanne Blom 010-124 06 24
Väst BUP
Kontaktperson Telefonnummer Sträckor

Carina Karlsson

010-123 50 30

Västra stambanan: Skövde–(Partille)
Kinnekullebanan:
(Håkantorp)–(Gårdsjö)
Älvsborgsbanan: (Uddevalla)–Borås
Kornsjöbanan: Skälebo-(Kornsjö)
BJ-banan Norra: (Kil)-(Öxneröd)
De vackra vyernas järnväg: (Mellerud)–Bengtsfors

Patricia Börjesson

010-123 08 83

Jönköpingsbanan: (Falköping)–Nässjö
Kust till kust: (Almedal)–(Värnamo)
BJ-banan Södra: Öxnered-(Göteborg Marieholm)
Edetbanan: (Alvhem)–Lilla Edet

Stefan Madjar

010-124 44 08

Göteborgs driftplats
Västkustbanan: 
(Almedal)-Halmstad
Bohusbanan Norra: (Uddevalla)–Strömstad
Bohusbanan: (Kville)–Uddevalla
Lysekilsbanan: Munkedal–Lysekil

Jannika Carlerös

010-123 21 78

Viskadalsbanan: Borås–(Varberg)
Göteborgs driftplats
Västkustbanan: 
(Almedal)-Halmstad

Väst BAP och Revision
Kontaktperson Telefonnummer Sträckor

Anders Lätt

010-123 08 34

Västkustbanan: (Almedal)–(Eldsberga)
Kust till kust banan: (Almedal)–(Värnamo)
Viskadalsbanan: Borås–Varberg

Jenny TU

010-123 36 26

Värmlandsbanan: Laxå–Charlottenberg
Fryksdalsbanan: Kil–Torsby
Bergslagsbanan: Kil–Hällefors
Boforsbanan: Strömtorp–Bofors
Inlandsbanan: Kristinehamn–Filipstad
Skoghallsbanan: Karlstad–Skoghall

Lars Blomberg

010-123 43 54

Älvborgsbanan: (Öxnered)–(Borås)
Kinnekullebanan: Håkantorp–Gårdsjö

Anton Hjertberg

010-123 42 54

Göteborgs driftsplats

Håkan Lind

010-124 41 37

Hamnbanan (Göteborg)

Victoria Sjöberg

010-123 21 76

Bohusbanan: (Göteborg Kville)–Strömstad
Älvsborgsbanan Uddevalla – Öxnered
Alvhem–Lilla Edet: Alvhem–Lilla Edet
Norge-Vänerbanan: (Kil)-(Göteborg Marieholm), Kornsjö-Skälebo

Stefan Darner

010-123 42 55

Västra stambanan: (Göteborg)–(Laxå)
Jönköpingsbanan:
Falköping–(Nässjö)

Syd BUP
Kontaktperson Telefonnummer Sträckor
Mattias Stålbrand

010-125 40 33

Malmö driftplatsområde: Arlöv, Malmö Godsbangård, Malmö C, Triangeln, Hyllie
Malmö driftplatsområde/Bron: Östervärn, Fosieby, Svågertorp, Lernacken, Peberholm.
Kontinentalbanan/Ystadbanan: Östervärn-Simrishamn/Trelleborg.

Victor Palm

010-124 35 11

Södra stambanan: (Arlöv)-Hässleholm

Peter Wickmark

010-123 03 19

Västkusten: Helsingborg–Teckomatorp–(Eslöv), (Kistinge)-Helsingborg-(Lund), Ängelholm-Åstorp-Teckomatorp-(Arlöv)
Skånebanan, Markarydsbanan: Helsingborg-Åstorp-(Hässleholm), Eldsberga-Markaryd-(Hässleholm)

Frida Arnesson

010-125 40 23

Södra stambanan: (Hässleholm) - Nässjö.

Liselotte Lindahl

010-124 42 39

Kust till kust: Värnamo-Emmaboda-Kalmar/(Karlskrona).
Y-et: (Jönköping gbg)/Nässjö – Värnamo
Blekinge kust: (Hässleholm)- Karlskrona, Kristianstad-Åhus.
System M: Kalmar- (Rimforsa), (Nässjö) – (Hultsfred), (Fur)-Värnamo- Jönköping gbg/Nässjö, Nässjö-Vetlanda, (Älmhult)-Olofström

Syd BAP och Revision

Kontaktperson

Telefonnummer Sträckor

Jan Davidsson
T21

010-123 75 95 Södra stambanan: Nässjö – Hässleholm
Rickard Lövgren
Lina Liljeblad
Johan Lindbratt
T22

010-123 31 90
010-124 35 21
010-123 03 40

 

Södra stambanan: Nässjö-Malmö

Kust till Kust: Värnamo–Kalmar inklusive Alvesta
Blekinge Kustbana: (Hässleholm)– Karlskrona–Emmaboda
Stångådalsbanan: (Rimforsa)– Kalmar + Blomstermåla–Mönsterås
Länsbanorna i Småland: (Jönköpings gb)– Vaggeryd, Nässjö–Värnamo–(Halmstad), Nässjö–Hultsfred–Oskarshamn, Nässjö–Vetlanda

Västkustbanan: (Kistinge)-Helsingborg-(Lund)
Rååbanan: (Helsingborg godsbangård)– (Eslöv)
Godsstråket genom Skåne: Ängelholm- Åstorp-Teckomatorp-Kävlinge-Arlöv, Fosieby-Trelleborg

Markarydsbanan: (Hässleholm)– (Eldsberga)

Skånebanan: (Helsingborg godsbangård)– (Hässleholm), (Kattarp)– (Åstorp)
Malmö Ställverksområde: Arlöv, Malmö godsbangård, Malmö C, Triangeln, Hyllie, Lernacken, Peberholm, Östervärn, Lockarp, Svågertorp
Ystadbanan: Lockarp–Simrishamn

Jimmie Hermansen
T21
010-123 12 93

Godsstråket genom Skåne: Ängelholm- Åstorp-Teckomatorp-Kävlinge-(Arlöv)

Markarydsbanan: (Hässleholm)– (Eldsberga)
Skånebanan: (Helsingborg godsbangård)– (Hässleholm), (Kattarp)– (Åstorp)

Västkustbanan: (Kistinge)-Helsingborg-(Lund)
Rååbanan: (Helsingborg godsbangård)– (Eslöv)

Kust till Kust: Värnamo–Kalmar inklusive Alvesta
Blekinge Kustbana: (Hässleholm)– Karlskrona–Emmaboda
Stångådalsbanan: (Rimforsa)– Kalmar + Blomstermåla–Mönsterås
Länsbanorna i Småland: (Jönköpings gb)– Vaggeryd, Nässjö–Värnamo–(Halmstad), Nässjö–Hultsfred–Oskarshamn, Nässjö–Vetlanda

Södra stambanan: Nässjö-Hässleholm

Lavin Hussein 010- 123 53 91

BAP Samordnare

Yvonne Gunnarsson
T21
010-123 77 62

Södra Stambanan: (Hässleholm)– Malmö Central
Malmö/Malmö godsbangård – Kastrup:
Malmö C–Peberholm Malmö C–Triangeln – Lernacken: Malmö C–Lernacken
Godsstråket genom Skåne:
Fosieby–Trelleborg
Hyllie – Svågertorp: Hyllie–Svedala
Ystadbanan:
Lockarp–Simrishamn

Nord BAP och Revision
Kontaktperson Telefonnummer Sträckor
Tommy Stenmark 010-123 95 17

Malmbanan: Björnfjell–(Boden), Råtsi–(Svappavaara)
Haparandabanan: (Buddbyn)–Haparanda
Stambanan genom övre Norrland utom Vännäs–Umeå: Luleå–Vännäs
Nyfors-Munksund: (Nyfors)–Piteå
Skelleftebanan: (Bastuträsk)–Skelleftehamns övre
Hällnäs-Storuman: (Hällnäs)–(Storuman)
Vännäs-Holmsund: (Vännäs)–Holmsund

Andreas Ljunggren 010-124 33 02

Ostkustbanan: (Gävle)–Sundsvall
Ådalsbanan: (Sundsvall)–Västeraspby–(Långsele)
Botniabanan: (Västeraspby)–(Gimonäs)
Norra Stambanan: (Storvik)/(Gävle)–Bräcke
Mittbanan: (Sundsvall)–Ånge, (Bräcke)–Storlien
Stambanan genom övre Norrland utom Vännäs–Umeå: (Bräcke)–(Vännäs)
Mellansel–Örnsköldsvik: (Mellansel)–(Örnsköldsvik)
Forsmo–Hoting: (Forsmo)–Hoting

Bengt Gustafsson

010-123 34 72

Ostkustbanan: (Uppsala)–Gävle
Västerdalarna: Repbäcken–Malung
Dalabanan: Mora–Avesta Krylbo
Bergslagsbanan: (Gävle)–Borlänge–Ställdalen–(Frövi)
Bergslagspendeln: Ludvika – Fagersta
Godsstråket genom bergsslagen: Storvik–(Frövi)

Nord BUP
Kontaktperson Telefonnummer Sträckor
Ola Aspengren 010-123 71 02 Godsstråket genom Bergslagen: (Frövi)–Storvik, Fagersta–(Ludvika)
Dalabanan: Mora–Avesta/Krylbo, Mora–Märbäck
Västerdalsbanan: Repbäcken–Rågsveden
Bergslagsbanan: Borlänge–Gävle, Falun–Grycksbo
Ostkustbanan: (Uppsala)–Gävle, Örbyhus–Hallstavik, Gävle–(Sundsvall), Åänge–Sandarne
Norra stambanan: Gävle–Ljusdal, Storvik–Ockelbo
Emelie Liljedahl  010-123 02 97

Stambanan genom övre Norrland: Bräcke–Vännäs–Holmsund
Ådal/Botniabanan: Sundsvall–Gimonäs, Skönvik–Tunadal, Murbergsviken–Ärlandsbro, Västeraspby–Nyland
Norra stambanan: (Ljusdal)–Ånge
Mittbanan: Sundsvall–Ånge–Storlien
Tvärbanor: Långsele–Västeraspby, Mellansel–Örnsköldsvik, Forsmo–Hoting
Inlandsbanan: (Mora)–Brunflo, Östersund–(Gällivare)

Emelie Liljedahl 

010-123 02 97

Stambanan genom övre Norrland: (Vännäs)–Boden, Hällnäs–(Storuman)
Skelleftebanan: Bastuträsk–Skelleftehamn
Pitebanan: Nyfors–Piteå
Haparandabanan: Boden–Haparanda
Malmbanan: Boden–Riksgränsen, Boden–Luleå, Gällivare–Koskullskulle, Kiruna–Svappavaara

Mats Fri

010-124 39 41

Värmlandsbanan: Laxå–Kil–Charlottenberg-gränsen, Bofors–Strömtorp, Karlstad–Skoghall, Kristinehamn–Nykroppa
Frykdalsbanan: Kil–Torsby
Godsstråket genom Bergslagen: (Hallsberg Pbg/Rbg)-(Frövi)
Västra Stambanan: (Katrineholm)-Hallsberg Pbg/Rbg-Laxå-(Skövde)

Emelie Liljedahl 010-123 02 97

Bergslagsbanan: (Borlänge)–Ludvika–Grängesberg–Hörkenspåret–Ställdalen–Frövi, Grängesberg Malmberget–Silverhöjdspåret–Ställdalen-(Kil), Daglösen–Filipstad
Godsstråket genom Bergslagen: (Hallsberg Pbg/Rbg)–(Mjölby)

Öst BUP
Namn Telefonnummer Sträckor
Rebecka Henriksson 010-124 41 62

Västra stambanan: Huddinge–Södertälje syd övre–Katrineholm, Flemingsberg–Södertälje hamn–Järna
Nynäsbanan: Älvsjö–Nynäshamn.
Sala–Oxelösund: (Kolbäck)–Eskilstuna–Oxelösund
Svealandsbanan: (Valskog)–Eskilstuna–(Södertälje Syd Ö)

Gunnar Dörner  010-124 49 05

Mälarbanan: (Sundbyberg)–Bålsta–Västerås–Köping–Jädersbruk – (Frövi), Jädersbruk-Alväng-(Hovsta)
Sala–Oxelösund: Sala–Västerås
Bergslagspendeln: (Fagersta Central)–Kolbäck
Ostkustbanan: (Ulriksdal)–Märsta–Uppsala–Löten
Arlandabanan: (Skavstaby)–Arlanda–(Myrbacken)
Dalabanan: Uppsala–Sala–(AvestaKrylbo)

Claire Howland

010-124 20 82

Södra stambanan: (Katrineholm)–(Nässjö) (Järna) – (Åby), Finspång–(Kimstad)
Tjust-/Stångådalsbanan: Linköping–Västervik/Rimforsa

Tony Streeting 010-123 51 41

Stockholm C driftplats–Älvsjö–Stuvsta, –Sundbyberg, –Ulriksdal/Hagalund, Tomteboda–Värtan

Öst BAP och Revision
Namn Telefonnummer Sträckor

Ingela Söderberg

010-123 90 22

Mälarbanan: (Bålsta)– Jädersbruk-Frövi/Hovsta
Godsstråket genom Bergslagen: Frövi–Hallsberg pbg/Rbg
Dalabanan: (Avesta Krylbo)– (Uppsala)
Bergslagspendeln: Kolbäck–(Fagersta C/ Snyten)
Sala–Oxelösund: Sala–Västerås Norra–Kolbäck–Eskilstuna–Oxelösund
Svealandsbanan: (Valskog)– Eskilstuna–(Södertälje Syd Ö)

Johan Ruster

010-124 22 88

Västra stambanan: (Gnesta)-Katrineholm-Hallsberg-Laxå Godsstråket genom Bergslagen: Hallsberg-Mjölby
Södra stambanan: Katrineholm–(Nässjö)
Nyköpingsbanan: (Järna) – (Åby), Finspång–(Kimstad)
Tjust-/Stångådalsbanan: Linköping–Västervik/Rimforsa

Inger Nilsson

010-123 90 39

Västra stambanan: (Gnesta)-Katrineholm-Hallsberg-Laxå Godsstråket genom Bergslagen: Hallsberg-Mjölby
Södra stambanan: Katrineholm–(Nässjö
Nyköpingsbanan: (Järna)– (Åby), Finspång–(Kimstad)
Tjust-/Stångådalsbanan: Linköping–Västervik/Rimforsa

Annica Söderström 

010-123 90 68

Stockholm C–Gnesta
Stockholm C–Nynäshamn
Citybanan: Stockholm City–Stockholm Odenplan–(Tomteboda Övre)
Stockholm C–Uppsala
Stockholm C–Bålsta

Per Johansson

010-123 90 25

Stockholm C–Gnesta
Stockholm C–Nynäshamn
Citybanan: Stockholm City–Stockholm Odenplan–(Tomteboda Övre)
Stockholm C–Uppsala
Stockholm C–Bålsta