Denna nyhet är äldre än 6 månader
Kom och säg hej till oss den 11 november då vi finns i Skärholmens Centrum
Hoppa till:
Vi är inne i en spännande fas just nu, över 4 000 meter tunnel är utsprängt och vi kan påbörja arbetet med upp- och nedfarter till tunnlar där E4 Förbifart Stockholm ska gå.
I januari 2016 gjordes den första tunnelsprängningen för E4 Förbifart Stockholm i Skärholmen. Nu har det hunnit bli över 4 000 meter tunnel. När tunnlarna är färdiga kommer du att kunna köra från Kungens Kurva till Häggvik med upp- och nedfarter i höjd med bland annat IKEA och söder om Bredängs trafikplats.
Vi är inne i en spännande fas just nu. I och med att vi har flyttat körfälten från mitten till varsin ytterkant av väg E4/E20, kan vi påbörja arbetet med upp- och nedfarter till de tunnlar där E4 Förbifart Stockholm ska gå.
Det händer mycket nu med andra ord - så mycket att vi vill träffa dig i Skärholmens centrum den 11 november så att vi kan berätta mer.
Vi ses!
Här krossas det berg till olika storlekar. I detta fall 0-150 mm.
Hade du nytta av informationen?
6 av 6 (100 %) läsare har svarat att de har haft nytta av informationen
Senast uppdaterad/granskad: 2017-11-03