Mjösundsvägen och väg 562 (gamla E4) mellan Njurundabommen och Tunavägen byggs om.
Väg 562 blir en länsväg med separat gång- och cykelväg, så småningom hela sträckan mellan Njurunda och Sundsvall. Vägen byggs om i etapper där delsträckan Njurundabommen - Nolby börjar byggas om 2017. Vägen flyttas aningen västerut för att vi ska få plats att bygga mötesspåret i Dingersjö. Ombyggnationen beräknas i sin helhelt vara klar under 2023.
Mjösundsvägen anpassas till den nya järnvägsbron som kommer att byggas över vägen. Vägen får två körfält samt gång- och cykelbanor på båda sidor under järnvägsbron. Ombyggnationen inleds när tågtrafiken lagts över på den nya järnvägen och den gamla järnvägsbron rivits.
Väganslutningen mot Värstaborg blir för brant i och med flytten av väg 562 och ersätts med ny väganslutning norr om dagens bergskärning.
För drift och byggande av järnvägsanläggningen kommer det att behövas bygg- och servicevägar. Till broar, växlar och teknikbyggnader kommer servicevägar att anläggas.