Denna nyhet är äldre än 6 månader
Ny påfart mot E6 syd från Gullbergsvass
Hoppa till:
Natten till den 27 februari påbörjar vi bygget av en ny påfart från Gullbergsvass ut mot E6 i södergående riktning. Trafiken i området påverkas under byggnationen.
Partihandelsgatan stängs för genomfartstrafik på grund av att vi bygger en rondell i korsningen Partihandelsgatan–Gullbergsvassgatan. Natten till den 27 februari påbörjas bygget av en ny påfart som ska gå från den nya rondellen och ut mot E6 i södergående riktning.
Rondellen planeras att bli klar i april och den nya påfarten mot E6:an i södergående riktning planeras att öppna i juni.
Under byggnationen kommer ett av de två körfälten i anslutning till arbetsområdet att stängas av, men det kommer fortfarande att vara möjligt att ta sig fram i området. Se karta nedan.
Hade du nytta av informationen?
8 av 9 (88 %) läsare har svarat att de har haft nytta av informationen
Senast uppdaterad/granskad: 2019-02-26