Denna nyhet är äldre än 6 månader
Installation av spont vid Nils Ericson terminalen
Hoppa till:
I början av juli påbörjar vi installation av spont på arbetsområdet vid Nils Ericson terminalen. Arbetet beräknas pågå i cirka två veckor. Störningar i form av buller kan förekomma under arbetsperioden.
Tidigare i april utökade vi vårt arbetsområde vilket gör att vi tillfälligt behöver demontera fyra bussgater placerade längst norrut i Nils Ericson terminalen. Efter byggnationen är färdig återuppbyggs terminalen ovan mark.
På redan befintligt arbetsområde kommer vi att installera spont på vardagar mellan klockan 07-19. Arbetet beräknas att pågå i cirka två veckor. Installation av spont gör vi för att kunna schakta säkert ner till rätt djup och för att stabilisera schaktväggarna.
Under arbetsperioden kan störningar i form av buller och vibrationer förekomma. Arbetet kommer inte att påverka trafiken i området.
Trafikverket och deletapp Centralen bygger en av Västlänkens tre stationer. När station Centralen är klar har vi byggt bort en flaskhals i tågtrafiken och underlättat resandet i Göteborg och Västsverige.
Hade du nytta av informationen?
10 av 10 (100 %) läsare har svarat att de har haft nytta av informationen
Senast uppdaterad/granskad: 2020-06-23