Denna nyhet är äldre än 6 månader
Förberedande arbeten Gustav Adolfs Torg
Hoppa till:
Under slutet av november görs förberedande på Gustav Adolfs Torg. Grundvattenrör installeras med hjälp av bandborrvagn.
Trafikverket har i uppdrag att planera och förbereda för bygget av Västlänken, en tunnel för pendel- och regiontåg under centrala Göteborg. Som en del i det arbetet undersöker vi marken längs sträckan.
Under måndagen den 26 november kommer Trafikverket att etablera ett grundvattenrör på Gustav Adolfs Torg. Detta gör vi för att kunna mäta grundvattennivåerna före, under och efter bygget av Västlänken.
Röret etableras med hjälp av en borrbandvagn. Störningar i form av buller kommer att förekomma. Vi uppskattar att arbetet kommer pågå under en arbetsdag. Arbetet utförs mellan klockan 08–17.
Karta:
Hade du nytta av informationen?
1 av 1 (100 %) läsare har svarat att de har haft nytta av informationen
Senast uppdaterad/granskad: 2018-11-22