Denna nyhet är äldre än 6 månader
Bergarbeten påbörjas i juni
Hoppa till:
I juni kommer vi att påbörja injektering i berg, det vill säga förstärkning av berget. njektering innebär att vi borrar i berg och fyller befintliga hål och sprickor med förstärkningsmaterial.
Förstärkningsarbetena kommer starta vid norra delen av Packhusplatsen och kommer arbeta etappvis norrut längs Sankt Eriksgatan. I de fall gränsvärden kommer överstigas och vi har en godkänd dispensansökan, kommer erbjudande om tillfällig vistelse skickas ut pö om pö till närboende, i takt med framdrift.
Efter injektering ska vi med olika metoder utföra berguttag. Arbetena kommer att utföras parallellt, det vill säga när injektering är utförd på en sträcka påbörjas berguttaget där, samtidigt som injektering utförs på nästa sträcka. Vi gör detta för vi att korta den totala projekttiden så mycket som möjligt.
Hade du nytta av informationen?
9 av 9 (100 %) läsare har svarat att de har haft nytta av informationen
Senast uppdaterad/granskad: 2019-05-22