Denna nyhet är äldre än 6 månader
Dom ger tillstånd till grundvattensänkning
Hoppa till:
Mark- och miljödomstolen har nu gett projektet tillstånd till vattenverksamhet i samband med fyrspårsutbyggnaden mellan Flackarp och Arlöv.
Domen från Mark- och miljödomstolen ger projektet tillstånd att bland annat leda om Alnarpsån och fylla ut en del av Åkarpsdammen där de tillfälliga spåren ska byggas. Projektet har genom domen också tillstånd att sänka grundvattennivån tillfälligt under byggtiden men också permanent när de fyra spåren är i drift.
Grundvattensänkningen gäller främst de delar av järnvägssträckan, från trafikplats Alnarp till norr om Hjärup, som kommer att vara nedsänkt.
I domen anges också hur vatten som läcker in på arbetsplatserna under byggtiden ska hantera samt hur grundvatten som läcker in när de fyra spåren är i drift ska tas om hand och ledas bort.
Domen kan vinna laga kraft från 14 september.
Läs mer i domen från Mark- och miljödomstolen . (PDF 400kB, öppnas i nytt fönster)
Hade du nytta av informationen?
15 av 15 (100 %) läsare har svarat att de har haft nytta av informationen
Senast uppdaterad/granskad: 2017-08-31