Logga in
Logga in

Spåren är för tåg, vägarna för fordon – inte för dig

Under Vansbrosimningen 28 juni-5 juli kommer många människor att röra sig i närheten av järnvägsspåren och E16. Trafikverket, Vansbro kommun och arrangören arbetar tillsammans för att skapa en säker miljö runt tävlingen.

Att befinna sig i spårområdet är förenat med livsfara. Många som genar över järnvägsspåren är inte medvetna om den risk de utsätter sig för. En genväg som verkar ofarlig kan snabbt bli livshotande, eftersom dagens tåg är både snabbare och tystare än vad många tror. Ett långt och tungt godståg har ingen chans att stanna om en person befinner sig i spåret. 

– Vi uppmanar både tävlande och publik att respektera avspärrningarna. Det är förbjudet att vistas på de två järnvägsbroarna och att ta genvägar över spåren. Vi vill öka medvetenheten om de allvarliga riskerna och påminna om att det är olagligt att befinna sig i spårområdet, säger Mikael Pettersson projektledare på Trafikverket

– Det är inte heller säkert för fotgängare att korsa E16 för att ta sig mellan olika platser för att se tävlingen, avslutar Mikael.

Trafikverket samarbetar med kommunen och arrangören att öka säkerheten runt tävlingen både intill järnvägen och de statliga vägarna där människor rör sig. 

Klicka på den här länken för att läsa mer om din säkerhet vid järnvägen