Järnvägen rustas mellan Helsingborg – Åstorp
Vi genomför ett omfattande spår- och växelbyte på Skånebanan mellan Helsingborg – Åstorp. För att arbetet ska kunna genomföras effektivt och säkert stoppas tågtrafiken på sträckan från 9 september till 9 november.
Järnvägen på sträckan har nått sin tekniska livslängd och behöver förnyas. Under avstängningen byter Trafikverket spår och växlar samt genomför ballastrening på delar av sträckan. Åtgärderna minskar risken för framtida driftstörningar och bidrar till en mer robust järnväg.
Spår- och växelbytet är en del av Trafikverkets långsiktiga arbete med att förnya och underhålla järnvägen. Genom att byta ut anläggningsdelar som nått sin tekniska livslängd skapas bättre förutsättningar för en robust järnväg för framtidens resande och transporter.
Arbeten dygnet runt under avstängningen
För att kunna genomföra arbetet under en sammanhängande period krävs en totalavstängning av tågtrafiken mellan Ramlösa – Åstorp. Arbetet pågår dygnet runt och omfattar stora maskiner och arbetsfordon som behöver arbeta i spåret.
Mellan Ramlösa – Helsingborg C genomförs motsvarande arbeten nattetid, när påverkan på tågtrafiken är mindre.
– Järnvägen mellan Åstorp – Helsingborg är en viktig del av infrastrukturen i Skåne. Genom att byta ut spår och växlar nu kan vi minska risken för framtida störningar och skapa bättre förutsättningar för både person- och godstrafik. För att arbetet ska kunna genomföras snabbt och säkert behöver vi stänga av trafiken under en period, säger Fredrik Rosenqvist, projektledare på Trafikverket.
Tågtrafiken påverkas
Under byggtiden leds viss tågtrafik om via andra järnvägssträckor, medan inställda avgångar ersätts med buss. Skånetrafiken hanterar ersättningstrafiken och resenärer rekommenderas att planera sina resor i god tid.
Delar av tågtrafiken leds om via sträckan Åstorp – Ängelholm. Det innebär att fler tåg än vanligt kommer att trafikera en järnvägssträcka som normalt har mindre trafik, inklusive persontåg som vanligtvis inte kör där.
– Vi är glada att järnvägen i Skåne rustas upp och ser fram emot bättre punktlighet och robustare trafik när det är klart. Samtidigt har vi stor förståelse för att många kommer att tycka att det är besvärligt att resa under perioden, då bussar ska ersätta de kapacitetsstarka tågen och vissa tåg kör andra vägar. Det bästa är att hålla koll på resandet i vår app och vara ute i god tid för att få en så bra resa som möjligt, säger Mats Ohlsson, senior trafikutvecklare på Skånetrafiken.
Ta det försiktigt vid järnvägen
När fler tåg än vanligt trafikerar andra järnvägssträckor behöver allmänheten vara extra uppmärksam i närheten av järnvägen. Tågen kan komma i hög hastighet och spårområdet är en farlig miljö.
Järnvägen får endast korsas på anvisade platser. Respektera alltid stängsel, bommar och varningsskyltar.
Buller och tillfälliga trafikförändringar
Eftersom arbetet pågår dygnet runt kan buller och andra störningar förekomma periodvis. Tillfälliga trafikomläggningar vid plankorsningar kan också påverka vägtrafiken när arbetet pågår i deras närhet.