E4 Förbifart Stockholm Nu händer det! 6 december öppnar första delen av E4 Förbifart Stockholm
Den 6 december öppnar sträckan Häggvik–Hjulsta på E4 Förbifart Stockholm. Öppningen är en viktig milstolpe för ett starkare transportsystem i en växande region.
Från historisk satsning till konkret nytta
E4 Förbifart Stockholm är en viktig pusselbit för att möta Stockholmsregionens framtida transportbehov och skapa ett mindre sårbart transportsystem. I dag fungerar Essingeleden som den huvudsakliga länken mellan de norra och södra delarna av regionen. När en stor del av trafiken är koncentrerad till en enda sträcka blir transportsystemet känsligt för störningar. Genom att trafiken fördelas över fler vägar ökar möjligheterna för arbetspendling och godstransporter samtidigt som trafiksystemet blir mindre sårbart.
Planeringen inleddes 2001 och sedan dess har projektet genomgått flera faser – från planering och projektering till tunneldrivning, byggnation av trafikplatser och installation av tekniska system.
Nu står vi inför nästa milstolpe: att öppna den första delen av E4 Förbifart Stockholm för trafik, sträckan mellan Häggvik och Hjulsta.
Förbättrad framkomlighet i regionen
Öppningen av sträckan Häggvik–Hjulsta innebär att alla som bor och arbetar i området idag, nu får tillgång till en ny och viktig förbindelse som stärker framkomligheten i regionen.

Att vi nu öppnar sträckan mellan Häggvik och Hjulsta den 6 december 2026 är ett viktigt steg för förbättrad framkomligheten i regionen, framförallt i de norra delarna. Vi får kortare restider och fler alternativa resvägar. De omkringliggande vägarna, bland annat Kymlingelänken, Rotebroleden och E18 Enköpingsvägen avlastas, säger Camilla Magnusson, projektchef för E4 Förbifart Stockholm.
Utbyggnaden av E4
Förbifart Stockholm fortsätter
När sträckan mellan Häggvik och Hjulsta öppnar tar vi ytterligare ett steg mot att stärka transportsystemet i Stockholmsregionen.
Arbetet fortsätter på den återstående delen mellan Kungens kurva och Hjulsta, där tunneln färdigställs och tekniska system installeras och testas.
Hela E4 Förbifart Stockholm öppnar enligt plan 2030.
Vad är det som öppnar 6 december?
6 december 2026 öppnar den första vägsträckan mellan Häggvik och Hjulsta, det är en cirka 3,5 kilometer lång sträcka som går både ovan jord och genom tunnel, och knyter samman tre trafikplatser. Här är en överblick över vad som öppnar:
- Delsträcka som öppnar: Häggvik–Hjulsta
- Trafikplatser som öppnar: Trafikplats Häggvik, Trafikplats Akalla och Trafikplats Hjulsta
- Huvudtunnlar: Hästatunneln och Akallatunneln
- Längd på sträckan: Cirka 3,5 kilometer, varav cirka 1,8 kilometer går i tunnel

Kartan visar den del av E4 Förbifart Stockholm som öppnar i december 2026, sträckan mellan Häggvik och Hjulsta.
Följ med på vägen till öppning
På sidan "Vägen till öppnandet av en ny väg" har vi samlat bilder och filmer från arbetet med sträckan mellan Häggvik och Hjulsta. Få en inblick i projektets olika skeenden och historia.