Logga in
Logga in

Halland E6, trafikplats 60 Kungsbacka C, högersvängkörfält

Vi planerar att öka kapaciteten och förbättrar trafiksäkerheten vid trafikplats 60 Kungsbacka C genom att komplettera avfarten från E6 mot Särö med ett nytt högersvängkörfält.

Vad?

Komplettera det nuvarande avkörningssvängfältet med ett högersvängkörfält vid trafikplats 60 Kungsbacka C, i riktning mot Särö.

Varför?

För att öka kapaciteten, framkomligheten och trafiksäkerheten på avfartsrampen.

Nuläge

Projektering och framtagande av bygghandlingar.

Om projektet

Trafikplats Kungsbacka C på E6 kopplar Kungsbacka centrum till motorvägen och väg 158, Säröleden. Trafikplatsen är hårt belastad, särskilt under högtrafik. Då bildas ofta köer på det södergående avkörningssvängfältet, vilket ökar risken för olyckor.

För att lösa problemen planerar vi att komplettera det nuvarande avkörningssvängfältet med ett nytt högersvängfält mot Särö. Vi ska även bygga om trafikplatsen så att avfartsrampen får en fri högersväng västerut.

Åtgärderna ska öka kapaciteten, minska köbildning och förbättra trafiksäkerheten. Målet är att skapa en smidigare och tryggare trafikmiljö för alla som använder vägarna.

Tidsplan

Tidsplanen är preliminär och kan komma att ändras.

Teckenförklaring:

  • Genomförd
  • Pågående
  • Framtida

1 Projektering och framtagande av bygghandling 2026

2 Beräknad byggstart våren 2027

3 Klart preliminärt hösten 2027

Projekt i närheten

Kontakt

Harri Pesonen

Projektledare