Väg 223, Mariefred, korsningsåtgärder Vi bygger en cirkulationsplats på väg 223 för bättre framkomlighet
I början av september börjar vi bygga en cirkulationsplats i korsningen väg 223 och Kärnbogatan. Under byggtiden leds trafiken om vilket ger störningar för trafikanter och boende.
Den nya cirkulationsplatsen är en del av arbetet med att skapa ett säkrare och smidigare trafikflöde genom Mariefred. Under byggtiden kommer det att bli en del störningar. Vi ber trafikanter att följa skyltningen och räkna med längre restid.
Trafiken leds om genom centrala Mariefred
Under byggtiden leder vi trafiken via Solvändan, Hammarvägen, Nygatan och Storgatan. Hastigheten blir sänkt och periodvis kan det uppstå köer. För att omledningen ska fungera är vissa korsningar tillfälligt breddade och några parkeringsplatser är flyttade. På Solvändan bygger vi ett nytt belyst övergångsställe.
Vi uppmanar de trafikanter som bor i områden där det är möjligt att välja en annan väg.
Störningar för trafik och boende
Byggarbetet kommer även att märkas för boende och verksamheter i området genom ökad trafik, aktivitet och periodvis buller. Den omledning som gäller är planerad i samarbete med kommunen för att begränsa störningarna så långt det är möjligt.
Hänsyn och säkerhet i fokus
Vi gör vårt bästa för att påverka trafiken så lite som möjligt. För allas säkerhet ber vi trafikanter att följa trafikhänvisningar och skyltar samt att visa hänsyn för dem som arbetar längs vägen.
Arbetet pågår till maj 2027
Arbetet med cirkulationsplatsen vid Kärnbogatan beräknar vi kommer att pågå till maj 2027.
Nästa och den sista etappen i arbetet med väg 223 planerar vi ska starta under hösten 2027. Då börjar vi bygga en cirkulationsplats i korsningen mellan väg 223 och Storgatan.