Bohusbanan, Kville–Stenungsund, kontaktledningsupprustning Nu har vi borrat hål mellan Kville och Ytterby
Det speciella tåg som används för att borra hål för fundamenten som de nya kontaktledningsstolparna ska stå på, rullar sakta norrut. Nu har vi avverkat den första etappen, närmare 18 km lång, mellan Kville och Ytterby.
Det så kallade borrtåget avverkar en sträcka av cirka 500 meter per arbetsskift. Eftersom vi jobbar tvåskift på spåret blir det närmare en kilometer per dygn och då har vi fått närmare 20 nya fundament på plats. På ställen där det inte går att borra, exempelvis där marken är för hård, behöver vi gräva ner fundamenten.
Den gamla anläggningen rivs
När järnvägstrafiken på södra Bohusbanan stängdes i påskas inleddes också arbetet med att riva den gamla kontaktledningsanläggningen. Vi monterar ner kontaktledningen och klipper av kontaktledningsstolparna med en speciell maskin. De gamla delarna transporteras bort för återvinning och destruktion. Men det är inte bara stolpar och kontaktledning som ska bytas ut, vi kommer även att ersätta alla äldre transformatorer med dagens autotransformatorer. Ja, allt det som behövs för tågens framdrift och att Bohusbanan ska få en modern elkraftsanläggning.
– Driftsäkerheten kommer att bli bättre på hela banan och underhållskostnaderna kommer att minska, säger Sten Wuori, projektledare Trafikverket Västra regionen.