Logga in
Trafikverket har sett över planeringen för hela Ostlänken för att kunna genomföra projektet så tids- och kostnadseffektivt som möjligt. Foto: Stellan Stephenson

Så ska Ostlänken kopplas till Södra stambanan vid Linköping

Trafikverket har beslutat att gå vidare med en planskild kopplingspunkt mellan Ostlänken och Södra stambanan vid Torvinge, öster om Linköping. Ostlänkens spår förläggs på utsidan av Södra stambanans spår.

Beslutet är en del av den fortsatta planeringen och projekteringen av Ostlänkens södra del. Den valda lösningen ger den funktion som behövs och tar samtidigt hänsyn till projektets ekonomiska ramar.

– Vi har valt en lösning som ger en bra funktion och samtidigt är resurseffektiv, vilket är helt i linje med vårt uppdrag att skapa den funktion och kapacitet som Sverige behöver – och vi ska använda våra gemensamma resurser ansvarsfullt, säger Peter Bernström, regional direktör på Trafikverket i Sydöstra regionen.

Nya förutsättningar för Ostlänken

Regeringens fastställelsebeslut om Nationell plan för infrastrukturen 2026–2037 innebar nya förutsättningar för den södra delen av Ostlänken. Enligt nu gällande plan avslutas Ostlänken vid Torvinge, öster om Linköping och omfattar inte längre spår och ny station i centrala Linköping. Stångådalsbanans nuvarande anslutning till Södra stambanan kvarstår.

Beslutet om kopplingspunkten mellan Ostlänken och Södra stambanan vid Torvinge utgör inriktningen för den fortsatta planeringen och projekteringen, men innefattar inte något ställningstagande till hur järnvägssystemet i Linköping ska utvecklas på längre sikt.

– En eventuell framtida utbyggnad är förenad med betydande osäkerheter och det kan vi inte ta ställning till i nuläget. Det behöver prövas utifrån de förutsättningar och uppdrag som gäller då, säger Peter Bernström.

Inför det inriktande beslutet om kopplingspunkten har Trafikverket jämfört olika lösningar utifrån bland annat funktion, miljö, trafikpåverkan och kostnad. Den valda lösningen bedöms kosta omkring en miljard kronor mindre än alternativet att förlägga Ostlänkens spår mellan Södra stambanans spår. Den uppdaterade kostnaden för Ostlänken i sin helhet uppgår till 102,8 miljarder kronor i 2025 års prisnivå.

Trafikstart mellan Stockholm och Norrköping omkring 2035

Trafikverket har sett över planeringen för hela Ostlänken för att kunna genomföra projektet så tids- och kostnadseffektivt som möjligt. Målet är trafikstart mellan Södertälje och befintlig station i Norrköping omkring 2035.

– Vi utreder nu sträckan mellan Norrköping och Linköping successivt, och utifrån vårt förändrade uppdrag. De kvarvarande järnvägsplanerna väntas kunna vinna laga kraft under perioden 2029–2032, vilket innebär att det i dagsläget är för tidigt i processen att slå fast ett definitivt öppningsår, säger Peter Bernström.

Ostlänken ger plats för fler tåg

Ostlänken är en cirka 15 mil lång dubbelspårig järnväg mellan Järna och Linköping som skapar nya möjligheter för människor och företag i Stockholm, Södermanland och Östergötland. Den nya järnvägen stärker Sveriges tillväxt och konkurrenskraft, då det blir lättare och smidigare att pendla till jobb och utbildning, och att bo där man vill. När mer passagerartrafik kan gå på de nya spåren blir det också mer utrymme för godstrafik på de befintliga spåren, för ett mer robust och tillförlitligt järnvägssystem.

Kartan visar Ostlänkens sträckning från Järna till Linköping.

Kartan visar Ostlänkens sträckning från Järna till Linköping.

Se kartan i ett större format.