Vi bygger om busshållplatsen vid Delsbo Torg
Vi kommer att genomföra åtgärder vid busshållplatserna Delsbo Torg A och B längs väg 305. Arbetet startar måndag vecka 38 och beräknas pågå i cirka 3–4 veckor.
Vi åtgärdar busshållplatsen vid Delsbo torg och gångpassagerna i området
Busshållplatserna har under en tid varit avstängda och resenärer har hänvisats till ett annat hållplatsläge. Anledningen är nivåskillnader vid hållplatserna som gjort att bussarnas dörrar inte har kunnat öppnas på ett säkert och fungerande sätt.
För att förbättra tillgängligheten och skapa en bättre och säkrare miljö för både resenärer och busstrafik kommer vi därför att åtgärda nivåskillnaderna vid hållplatserna.
I samband med arbetet kommer vi även att reparera och åtgärda delar av vägen och gångspassagerna i området. Åtgärderna ska bland annat bidra till att komma till rätta med spårbildningar och förbättra framkomligheten.
Så påverkas trafiken
Under arbetstiden kan framkomligheten i området påverkas och trafiken leds om. Omledningsväg sker via Köpmangatan. Vi ber trafikanter att vara uppmärksamma och följa skyltningen på plats. Vi tackar för visad hänsyn och förståelse medan vi genomför arbetet.
Arbetstid: start måndag vecka 38 och beräknas pågå 3-4 veckor.
Plats: Delsbo Torg A och B, väg 305
Omledningsväg: Köpmangatan