Pilotprojekt ska komma åt fortkörare i Vanneberga
Som en del av Trafikverkets nollvision används trafiksäkerhetskameror på våra statliga vägar. Nu genomförs ett pilotprojekt på tre platser där kameror monteras i portaler över vägen. Vanneberga är en av platserna.
Pilotprojektet är ett sätt att använda tekniken med trafiksäkerhetskameror också på platser där förhållandena för de vanliga sidomonterade kamerorna inte är ultimata. De sidomonterade kamerorna har inte kunnat mäta hastigheter på fordon i flera körfält, exempelvid på 2+1-vägar eller inför korsningar. Något kameror monterade i portal över vägen klarar av. I Trafikverkets Södra region monteras kameror i Vanneberga i korsningen längs väg 21.
– Det här är en plats med mycket trafik och där många kör fort. Hastigheten genom korsningen har sänkts till 70 km/tim och efterlevnaden är låg. Efterfrågan på trafiksäkerhetskameror här har varit stor men vi har inte kunnat placera dessa på ett bra sätt. Det här pilotprojektet ger oss den möjligheten, säger Kristina Johansson, trafiksäkerhetsexpert på Trafikverkets södra region.
Nattarbete
Kamerorna kommer att monteras nattetid under vecka 17 och tas i drift direkt. Bilderna landar hos polisen och möjliggör att de som kör för fort kan lagföras.
– Målet är sänkta hastigheter. Det bidrar till att rädda liv och förhindra allvarliga skador. Om man ser det i ett nationellt perspektiv så räddar kamerorna närmare 30 liv per år. Målet är inte att straffa, utan att skapa en säkrare trafikmiljö för alla, säger Kristina Johansson.
Pilotprojektet pågår under sommaren och hösten för att sedan utvärderas.
– Vi har gjort mätningar av både mängden trafik och vilken hastighet man håller på sträckan inför det här. De siffrorna kommer vi sedan kunna jämföra det med resultatet från nya mätningar i höst. Förhoppningen är såklart att vi kan se en sänkning av hastighet, säger Kristina Johansson.
Det finns en viss förhoppning om att de portalmonterade kamerorna kommer innebära något mindre underhåll än de sidmonterade.
–De här kamerorna kommer tvättas tre gånger per år, till skillnad från de sidmonterade som behöver tvättas av varje vecka. Det som kan upplevas som negativt är att vi kommer påverka trafiken i något större omfattning när det väl görs eftersom man behöver ta sig upp med lift, säger Kristina Johansson.
Fakta
- Det finns drygt 2600 trafiksäkerhetskameror i Sverige.
- Platserna för nya kameror beslutas i samråd mellan Trafikverket och polisen.
- Kamerorna sänker hastigheten och utredningar visar att det räddar närmare 30 liv per år.
- Lägre hastighet innebär lägre utsläpp av koldioxid.
- 70 procent av svenskarna har en positiv inställning till trafiksäkerhetskamerorna.
- Alla kameror placeras synligt och skyltning görs alltid i anslutning till varje kamera
- I varje kamera finns ett system som mäter fordonets hastighet med hjälp av radar. Endast de som kör för fort fotograferas och registreras.
- Alla kameror är direktkopplade till Polisen och fungerar både dag och natt, under hela året.