Tågens tidtabeller klara för 2027 – bättre förutsägbarhet stärker Sveriges konkurrenskraft
Tågplanen för 2027 är fastställd. Satsningarna på järnvägen tillsammans med bättre planering gör den mer robust och tillförlitlig – vilket stärker Sveriges tillväxt och konkurrenskraft och är viktigt för totalförsvaret.
Trafikverket fastställde den 22 september tågplanen för 2027 med planeringen av all trafik och banarbeten på järnvägen. Tågresorna är dubbelt så många som för 30 år sedan och järnvägen är dessutom mitt uppe i en historisk upprustning. Tempot i underhållet har höjts samtidigt som vi bygger nytt – utan att tumma på säkerheten när arbetena utförs. När tågplanen för 2027 nu fastställts har lösningarna tagits fram tidigare än någonsin för hur tågen ska gå när de största arbetena utförs.

Genom tidigare och bättre planering av tågens tidtabeller bidrar vi till en mer förutsägbar trafik och fungerande vardag för människor och företag. Denna förutsägbarhet är viktig för företagens tillväxt och Sveriges konkurrenskraft, säger Anna Ericsson, trafikdirektör, Trafikverket.
Takten i upprustningen av järnvägen har ökat kraftigt, på bara några år har antalet växelbyten tredubblats och spår- och kontaktledningsbyten fördubblats. Det handlar till exempel om nya sätt att planera och genomföra underhållet för att hitta trafiklösningar som bäst tar tillvara på kapaciteten och på samma gång ser till att resenärer och gods kommer fram punktligt. Genom att samordna åtgärder under avstängningarna minskar vi även störningstiden och använder resurserna effektivare.
Trafiken anpassad till de 140 största arbetena – redan nu
55 aktörer har ansökt om att trafikera järnvägen nästa år, lika många som under 2026. Tillsammans har de gjort fler ansökningar om tidtabeller än någonsin, över 18 000 jämfört med 15 000 året innan. Trafikverket har ett nära samarbete med järnvägsföretagen och andra branschaktörer i planeringen av arbetena och tågens tidtabeller. Inför 2027 har trafiken redan nu anpassats till de 140 arbetena med störst trafikpåverkan, jämfört med 40 inför året innan.
– Vi har hanterat rekordmånga ansökningar och tidigare än någonsin tagit fram lösningarna för hur tågen ska gå när alla de största arbetena utförs nästa år. Det skapar en helt annan framförhållning och nya möjligheter att släppa biljetter tidigare i samband med banarbeten, säger Anna Ericsson.
Tidigare biljettsläpp för varje år
De största banarbetena planeras in långt i förväg och järnvägsföretagen har därför kunnat utgå från dessa när de ansökt om tider i spåren. Mindre arbeten tas om hand löpande under året, då anpassas trafiken med fyra månaders framförhållning till ett banarbete.
– Resenärer kommer att märka skillnad för varje år. Målet på sikt är att ge tågbolagen möjligheten att släppa biljetter årsvis, så att det till exempel redan i januari skulle kunna gå att köpa biljetter till höstlovet, avslutar Anna Ericsson.
Den ökade framförhållningen hänger dels ihop med ett förbättringsarbete som pågått i flera år inom Trafikverket, och dels med EU-beslutade förutsättningar i den nya processen för planering och tilldelning av kapacitet. Processen införs stegvis från och med 2024 till att tågplan 2031 träder i kraft. Då kommer järnvägsföretagen att kunna ansöka om planerade tidtabeller där trafiklösningarna redan är klara för alla banarbeten under ett år.
De nya tidtabellerna för 2027 börjar gälla den 13 december.