Mälarbanan Byggprat och bullar på ”Kanelbullrets dag" i Sundbyberg
Vad har kanelbullar med spontning i Mälarbanan att göra? En hel del faktiskt. Trafikverket och Sundbybergs stad bjöd på bullar och information om byggarbeten och buller som snart hörs vid Järnvägsgatan/Esplanaden.
På Sundbybergs torg bjöds det på kaffe, kanelbullar – och en hel del byggprat, måndagsmorgonen den 5 oktober.

– Vi vet att våra byggarbeten påverkar de som bor och rör sig i området. Vi vill berätta om vad vi ska göra, för att de som blir berörda ska veta vad som händer och varför vi behöver göra arbetet, säger Erik Lundman projektchef för projekt Mälarbanan på Trafikverket .
Från mitten av oktober ska vi börja borra ner spont inanför arbetsområdet i korsningen av Järnvägsgatan/Esplanaden i Sundbyberg. Spontväggar består av kraftiga stålprofiler som vi ska borra ner i marken. Det gör vi för att skapa en stabil vägg runt, eller längs den del av, området där vi ska gräva. Arbetet är en del av den pågående utbyggnaden och kommer att märkas, bland annat genom buller, fram till våren 2027.

Många ville ha kaffe och bullar och information om arbetet på väg till jobb eller skola.
Fler arbeten på gång
Vi startar arbetet med att borra ner spont i mitten av oktober, och arbetar med det i olika omgångar på vardagar mellan klocikan 07 – 19 till våren 2027.
2028 startar nästa stora etapp för att bygga ut Mälarbanan från två till fyra spår genom Sundbyberg. Då kommer vi bland annat fortsätta att borra ner spont längs Järnvägsgatan, för att kunna lägga om ledningar och sedan schakta ut jord och berg för att kunna bygga en järnvägstunnel där spåren ska gå.
Trafikverket har tidigare byggt två nya spår mellan Kallhäll och Spånga, och utbyggnaden som återstår är sträckan mellan Spånga - Huvudsta.
När pendeltågen får två egna spår kan fjärr- och regionaltåg köra om på de yttre spåren. Fler tåg ska kunna gå, och i Sundbyberg kan staden växa samman när järnvägen inte bildar barriär i mitten.