Logga in

Mälarbanan 54 timmar, nio arbeten och en hel del gjort på Mälarbanan

Under allhelgonahelgen har vi haft full fart på Mälarbanan. På knappt 54 timmar har vi hunnit med nio arbeten på olika platser på järnvägen. Nu är tågen tillbaka på spåren och en intensiv arbetshelg är genomförd.

Vi har jobbat intensivt medan tågen stått stilla mellan Stockholm City och Bålsta för att hinna med så mycket som möjligt under den korta tiden.

Tågen kan köra snabbare genom Båghustunneln

I Båghustunneln mellan Kallhäll och Kungsängen har vi tagit bort en växelförbindelse och lagt spåret rakt i stället. Det innebär att hastighetsbegränsningen på 70 km/h kan tas bort. Framöver kan tågen köra i upp till 200 km/h genom tunneln. En rejäl skillnad för både framkomlighet och restid.

Under helgen lyfte vi bort den gamla växeln, tog bort och la tillbaka spår, svetsade rälsen och transporterade bort och dit material. 

Barkarby tar ett steg närmare regionaltågen

I Barkarby har vi genomfört de sista arbetena för att regionaltågen ska kunna stanna vid de nya yttre plattformarna. Vi har bland annat tagit nya uppehållstavlor och baliser i bruk. Det är ett viktigt steg inför trafikstarten den 13 december, då regionaltågen ska börja stanna vid de nya plattformarna.

Förbättringar i Spånga, Duvbo och Sundbyberg

Vi har också gjort förbättringar i signalsystemet. Nya baliser har monterats mellan Spånga och Duvbo, och i Sundbyberg har vi flyttat signaler och genomfört andra åtgärder som förbättrar kapaciteten och säkerheten. Det kan bland annat bidra till kortare tid med nedfällda bommar vid plankorsningen på Esplanaden i Sundbyberg.

Underhåll av järnvägen i Huvudsta

I Huvudsta har vi förbättrat dräneringen vid plankorsningen vid Järnvägsgatan. Spåren har lyfts bort för att vi ska kunna bygga en ny stenkista och installera nya dränledningar som leder bort regnvatten. En viktig insats för att hålla järnvägen i gott skick och för att tågen ska kunna gå i högre hastighet på spåren.

I Huvudsta har vi underhållt järnvägen för att tågen ska kunna gå i högre hastighet på spåren. 

Längre plattform på Stockholm Central

På Stockholm Central har vi också passat på att ta den nya delen av plattform 6, spår 13–14, i bruk. Plattformen är nu totalt 350 meter lång. Det ger möjlighet för längre tåg att stanna vid plattformen från och med 2027.

54 timmar som gör skillnad framöver

Det blev intensiva timmar med arbete dygnet runt. Genom att samordna flera arbeten under en och samma avstängning har vi kunnat genomföra många viktiga åtgärder utan att behöva störa tågtrafiken vid lika många tillfällen framöver.

För resenärerna innebär arbetena bland annat förutsättningar för snabbare tåg, bättre kapacitet och en mer tillförlitlig järnväg.

Nästa år? Då rullar tågen som vanligt!

Under hela 2027 planeras ingen avstängning av Mälarbanan. Efter den genomförda arbetshelgen dröjer det alltså till hösten 2028 innan det är dags för nästa större samlade avstängning. Den är planerad till den 3–6 november 2028.