Väg 86, Silje-Kovland Väg 86 öppnar för trafik men framkomligheten blir fortsatt begränsad
Sommarens arbeten är avklarade och på måndag öppnar väg 86 för trafik igen. Men ombyggnaden fortsätter och framkomligheten är fortsatt begränsad. Vi rekommenderar därför fortfarande alla som kan att välja en annan väg.
Sommarens arbeten på väg 86 mellan Silje och Kovland är avklarade och nu fortsätter arbetet under hösten.
Nya räcken, belysning och beläggning
Redan vecka 35 startar arbetet med montering av nya räcken och ny belysning. Arbetet genomförs i etapper på olika delar av sträckan under hela hösten. Det innebär att arbetsområdena flyttas allt eftersom de olika etapperna blir klara. Var uppmärksam på tillfälliga skyltar där vägen smalnas av till ett körfält och hastigheten blir lägre.
Vägen kommer fortsatt vara grusbelagd i minst en månad framåt. Men senare under hösten, innan vintern kommer, räknar vi med att kunna lägga det första lagret beläggning. När hela ombyggnaden av väg 86 är klar kommer sträckan vara belagd med tre lager.
Den nya gång- och cykelbron
Arbetet med den nya gång- och cykelbron över Sättnaån påbörjas under hösten med grundläggning och erosionsskydd. Bron tillverkas i Finland och transporteras sedan till platsen, där den ska lyftas på plats i mars eller april 2027.
Busstrafiken
När väg 86 öppnar för trafik igen återgår bussarna till sin ordinarie linjesträckning. Eftersom vägen fortfarande byggs om kan busshållplatsernas placering vara tillfällig. För information om hållplatsernas placering, tider och eventuella förseningar hänvisar vi till Din Tur.
Fortsatt påverkan under hela byggtiden
Trots att vägen öppnar igen kommer ombyggnaden även framöver att påverka både närboende och trafiken. Vägen kommer fortsatt vara grusbelagd i minst en månad framåt. Arbetena genomförs etappvis på sträckan och på vissa delar kommer framkomligheten att vara mycket begränsad. Det kommer också att vara mycket byggtrafik och stora maskiner i området.
För de närboende innebär arbetena periodvis buller och andra störningar. För trafikanterna kan arbetena innebära dåligt underlag, smalare körfält, lägre hastigheter, köer och längre restider.
På de delar av sträckan där vi arbetar kommer det periodvis bara att vara ett körfält öppet och trafiken regleras då med trafikljus. Eftersom det kan innebära längre restider och köer rekommenderar vi fortfarande alla som kan att välja en annan väg, säger Jörgen Stjärne, projektledare på Trafikverket.
Om projektet
Trafikverket bygger om den befintliga väg 86 mellan Silje och Kovland till en tvåfältsväg med separat gång- och cykelväg. I arbetet ingår att göra justeringar i plan- och profilgeometrin, vilket betyder att vi bygger bort trafikfarliga krön och snäva kurvor samt ser över sträckans siktförhållanden, exempelvis vid korsningar. Dessutom ska vi se över busshållplatserna längs sträckan samt bygga bort farliga hinder i vägens närhet som exempelvis berg, stolpar och slänter. Projektet innebär en förbättrad trafiksäkerhet och framkomlighet, både för fordon, gångtrafikanter och cyklister samt en tryggare och säkrare boendemiljö för de närboende.