Ett landskap med en lång historia
Under vecka 39–40 ska arkeologer undersöka flera platser längs den planerade järnvägssträckan. I Björkhult undersöks gamla torpmiljöer och i Lomtjärnsmossen görs provborrningar efter äldre lämningar från stenåldern.
Landskapet längs den planerade järnvägssträckan har en lång historia. Tidigare har ett antal arkeologiska undersökningar genomförts i området längs den planerade och den senaste inventeringen gjordes under hösten 2024. Då identifierades platser som bedömdes vara särskilt intressanta ur ett historiskt- och förhistoriskt perspektiv.
Under vecka 39 – 40 planerar vi därför att undersöka gamla torpmiljöer i Björkhult, som idag till stora delar är helt igenväxta, och platser där det kan finnas förhistoriska boplatser. Arkeologer kommer att gräva provgropar och schakt för att se vad som finns under marken. I Lomtjärnsmossen kommer vi att göra provborrningar för att se vad som döljs under torven. Här kan det finnas lämningar från stenåldern och framåt som idag är täckta av tjocka torvlager.
Syftet med undersökningen är att arkeologerna ska skapa sig bild av området och bedöma om det är så intressant att man behöver göra mer detaljerade arkeologiska undersökningar. Eventuella lämningar kan visa hur man i utmarkerna till Borås levde och verkade långt tillbaka i tiden.
Under vecka 34 var vi på plats för att se hur arkeologerna arbetar i området och vilka träd vi eventuellt behöver ta ner för att undersökningarna ska kunna göras. Arkeologerna tittade bland annat på torvens olika lager och kunde konstatera att Lomtjärnsmossen tidigare varit en sjö, någon gång för mellan 10 000 och 4 000 år sedan. Under torven kan det därför finnas spår från människor som levt i området under stenåldern och framåt. Arkeologerna hittade även fina kollinser nära den tidigare strandkanten. Det betyder att det tidigare kan ha varit svedjebruk, att det brunnit i skogen eller att man har eldat av annan anledning. Via en metod som kallas kol-14-metoden kommer aktiviteterna att kunna dateras.
– Det kan mycket väl tyda på att det funnits en boplats i området kring Lomtjärnsmossen under stenålder eller eventuellt övergången till bronsålder. Det ska bli spännande att få dateringen, säger Jessica Andersson, arkeolog.
Om fynden kan bekräftas kan de bidra till att berätta mer om hur människor levde och verkade i utmarkerna kring Borås för tusentals år sedan.
