Logga in
Logga in

Norrbotniabanan i Sävar

Efter Dåva fortsätter Norrbotniabanan norrut genom Sävar. Här hittar du information om sträckan mellan Dåva kraftvärmeverk (Sundbäck) och kommungränsen mellan Umeå och Robertsfors (Gryssjön).

Vad?

27 mil ny, kustnära järnväg mellan Umeå och Luleå. Nya resecentrum i Skellefteå, Piteå och Luleå. Regionaltågsstationer i bland annat Sävar, Robertsfors, Bureå och Byske.

Varför?

Snabbare, säkrare och mer miljövänliga resor och transporter. Halverar restiderna, sänker transportkostnaderna och förbättrar förbindelserna med övriga Sverige och Europa.

Nuläge

Byggnation Umeå–Dåva, projektering och byggnation Dåva–Skellefteå, planering Skellefteå–Luleå.

Om projektet

Norrbotniabanan är en ny järnväg mellan Umeå och Luleå som möjliggör snabbare, säkrare och mer miljövänliga resor och transporter. I Umeå sträcker den sig mellan Umeå godsbangård och kommungränsen mot Robertsfors, via Sävar och Gryssjön.

Genom tätorten Sävar kommer Norrbotniabanan gå parallellt med E4. Vi behöver också göra anpassningar till befintlig infrastruktur för att Norrbotniabanan ska få plats. Det innebär att vi kommer bygga om trafikplatser och anlägga en ny rastplats och nya passager för oskyddade trafikanter. 

I Sävar kommer vi också bygga en regionaltågstation. I anslutning till stationsplattformen kommer också Umeå kommun ansvara för att bygga ett resecenter. 

Vad är det som ska byggas?

När järnvägen ska byggas behöver vi först anlägga en järnvägsterras. På den byggs sedan järnvägsrälsen i slutskedet av byggnationen. Hur terrassen ser ut beror på om järnvägen anläggs i skärning under befintlig marknivå, eller om den går på bank i ett upphöjt läge.

På sträckan kommer vi att bygga två ekodukter för att renar och annat vilt ska kunna passera över järnväg och E4 på att säkert sätt. En av dessa ekodukter, eller faunapassager som de också kallas, kommer att byggas i Täfteböle och den andra byggs vid Abborrtjärnen. Ekodukterna kommer att gå över E4 och järnväg. Ekodukterna förses med högre räcken som fungerar som bländskydd för vilt. 

Idag finns två rastplatser på sträckan, i Sävar och i Täfteböle. Dessa kommer ersättas med en ny rastplats i anslutning till trafikplats syd i Sävar.

I Sävar kommer två nya trafikplatser på väg E4 att byggas som ersätter de två befintliga.

Vy från ovan över en illustration där man ser trafikplatsen till höger

Vybild över hur trafikplats syd ska utformas

Den befintliga trafikplatsen byggs om och blir planskild. Väg 642/649 kommer gå på bro över järnvägen och E4 samt gång- och cykelvägen som förlängs ner till Tomternavägen.

Vybild där man ser E4 till höger och järnvägen till vänster

Vybild över hur trafikplats nord ska utformas

Passagen förbi trafikplats nord kommer genomgå omfattande anläggningsarbeten. Järnvägen kommer gå där E4:an ligger idag vilket medför att E4an kommer att flyttas österut på en sträcka av två kilometer. Utöver detta kommer Trafikplats Nord bli planskild på samma sätt som Trafikplats Syd. Väg 652 kommer gå på bro över järnvägen och E4.

 

 

Det kommer byggas en regionaltågsstation strax söder om Sävarån. Själva stationen ansvarar Trafikverket för, och Umeå Kommun kommer att bygga ett resecentrum som kopplas samman med stationsentrén.

Över Sävarån kommer vi att bygga en järnvägsbro. Vi kommer också bygga en bro åt Umeå kommun för gång- och cykeltrafik som binder samman regionaltågsstationen med Sävar skola.

illustration av ett tåg som färdas på en bro, i förgrunden en sjö som tåget reflekteras i

Illustration för bron över Sävarån. 

Den befintliga tunneln för gång- och cykeltrafik vid skolan som binder ihop bostadsområdet öster om E4 med Sävar tätort kommer att rivas och ersättas av en bro över järnväg och E4.

Strax norr om Sävar kommer det byggas en skoter- och friluftsbro i trä för att möjliggöra säkra passager över järnväg och E4.

Tidslinje

Vi påbörjade projekteringsarbetet med delsträckan 2023. När vi bygger järnvägen ligger fokus under de första åren på planering, undersökningar och ansökningar om olika tillstånd. Byggentreprenaderna handlas upp och byggnationen startar successivt.

 Några steg i vår planering:

  • Förstudie
  • Järnvägsutredning
  • Tillåtlighet från regeringen
  • Arbetsplan
  • Tillstånd hos mark- och miljödomstolen
  • Upphandlingar

Under byggfasen börjar vi med förberedande arbeten. I det ingår det att avverka skog, och anlägga bygg-, service- och ersättningsvägar. Detta arbete pågår.

Sträckan Dåva-Gryssjön är indelad i tre entreprenader, Sävar nord, Sävar C och Sävar syd. Sävar nord påbörjas under våren 2026. Byggstart för Sävar C är planerat till 2027. 

Från 2030 planerar vi att arbeta med installationsarbeten och återställning. Under denna fas kan det se lugnare ut på ytan och färre maskiner syns ute i fält. Då kommer vi installera bland annat bana, el, signal- och telesystem. 

Klicka för att förstora bilden

Bygget av Norrbotniabanan genom Sävar är uppdelat i tre delar: Sävar Syd, Sävar C och Sävar Nord.

Sävar Syd

Sävar Syd sträcker sig mellan Dåva till trafikplats syd i Sävar. Här bygger vi 4,8 kilometer järnvägsterass, två ekodukter som gör det möjligt för djur att röra sig över järnvägen på ett tryggt sätt. Utöver det tillkommer ytterligare tre broar för vägar och passager. Vi planerar att börja bygga under 2028 och arbetet väntas pågå i tre år.

Sävar C

Sävar C sträcker sig från trafikplats syd till Pålböle. Här bygger vi 5,7 kilometer järnvägsterass, fyra järnvägsbroar, sex vägbroar och fyra gång- och cykelbroar. Vi bygger också en regionaltågsstation och gör om två trafikplatser samt cirka 2,5 kilometer av väg E4 för att göra plats för järnvägen. Vi planerar att börja bygga under 2027 och arbetet väntas pågå i fem år. 

Sävar Nord

Sävar Nord sträcker sig mellan Pålböle till kommungränsen mot Robertsfors. Här bygger vi 6,2 kilometer järnväg, två ekodukter och en vägbro över järnvägen. Arbetet beräknas pågå i tre år och byggstart planeras till 2026. Sträckan knyter ihop bygget vidare norrut

Nyheter

Störningar under byggtiden

Film Norrbotniabanan Dåva–Gryssjön

Denna film visar hur järnvägen kommer att gå genom Sävar, från Dåva i söder till Gryssjön i norr.

Dokument

Här finns möjlighet att läsa, ladda hem och skriva ut dokument och handlingar om Norrbotniabanan.

Konst längs Norrbotniabanan

Konst är en viktig del av Norrbotniabanans arbete både under byggtiden och sedan när anläggningen är klar.

Sävar är först ut att få ett konstverk inom konstprogrammet Transformation Norr – Kulturen, Landskapet, Människorna. Programmet har tagits fram tillsammans med kommunerna i Umeå, Robertsfors och Skellefteå och gäller för delsträckan Umeå–Skellefteå. Målet är att göra konsten till en naturlig del av helheten längs Norrbotniabanan.

Programmet vägleder valet av konstverk till stationer, resecentrum och närområden och ger konstnärer utrymme att tolka platsens identitet, förändring och mångfald.

Vid Sävar station har konstnären Eva Beierheimer tagits ut som vinnande bidrag i konstuppdraget. Hennes ljusverk Längs Ån är en skiss på hur konsten vid stationen kan komma att se ut. Verket är inspirerat av Sävarån, Slaget vid Sävar och platsens historia, och innehåller även korta texter från Sävarbor i olika åldrar, vilket stärker kopplingen till platsen och människorna som bor där.

Så kan ljusverket komma att se ut på Sävar station.

Information från Umeå kommun

På Umeå kommuns webbplats lägger kommunen upp information om sina frågor kopplade till Norrbotniabanan.

En eu-flagga samt logo-texten "Med finansierat av Europeiska unionens fond för ett sammanlänkat Europa

Kontakt

Norrbotniabanan

Skicka ett meddelande till oss om du har frågor om Norrbotniabanan:

Mark och fastighet

Här kan du skicka ett meddelande direkt till våra markförhandlare:

Media

Frågor från media? Kontakta vår mediekommunikatör:

Telefon: +46 76 696 31 65