Logga in
Logga in
Foto: Maskot Bildbyrå AB

Extremvärme påverkar väg- och järnvägstrafiken

De kommande dagarna kommer ett högtryck in över Sverige och SMHI varnar för höga temperaturer. Värmen leder till avstängda tågbanor samt ökad risk för blödande asfalt och stillastående fordon på vägarna.

Värmen kan påverka både vägar och järnvägar. På våra vägar finns det stor risk för så kallad blödande asfalt, vilket gör vägytan hal.

– Region Västra har gått upp i stab, våra entreprenörer är beredda att sanda och åtgärda där det upptäcks. Men vi behöver också alla trafikanters hjälp, säger Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana. Sänk hastigheten om du upptäcker svarta speglande partier på vägen och håll avstånd till fordonet framför.

På järnvägssidan är det solkurvor som är det största problem. Järnvägsrälsen expanderar i värmen och kan i värsta fall släppa från sina fästen. Då kröks spåret – en solkurva uppstår och risken för att tåg spårar ur ökar. Vid risk för solkurvor sänks hastigheten eller så stoppas tågtrafiken helt. Det andra problemet som kan uppstå är att kontaktledningen sträcks så mycket att det blir slack i linorna, detta kan i sin tur göra att kontaktledningen rivs ner. Samma åtgärder görs här som för solkurvor.

– Vad gäller godståget som spårade ur utanför Bollebygd i går, så är vi i full gång med röjningsarbetet. Vi fäller träd och gör en tillfällig väg så att vi kan bärga tåget. Under söndagen ska vi lyfta bort kontaktledningen och på måndag lyfts vagnarna bort. Därefter kan återställningsarbetet börja. Vi gör allt vi kan för att arbetet ska gå så snabbt som möjligt, säger Roberto Maiorana.

På grund av rådande värme ställs tågtrafiken in på flera sträckor, bland annat i Kalmar län, Östergötland och Värmland. Vilka sträckor som berörs kan snabbt ändras. Följ därför trafikläget i vår trafikinformation på trafikverket.se/trafikinformation. Resenärer uppmanas att informera sig via tågbolagens hemsidor.

Banorna är stängda från lunchtid fredag till måndag morgon och kommer att avsynas innan de kan öppna.

Andra åtgärder

  • Trafikverket har beslutat att flytta en av sina vattenvagnar från Gävle söderut för att kunna bistå vid behov.
  • Bandvagnar finns tillhands för räddningstjänsten.
  • Allt slåtterarbete vid väg och järnväg stoppas tillfälligt i Södra och Sydöstra regionen.

Allmänna råd

Lämna inte barn eller djur i parkerade fordon. Drick mycket vätska, följ SMHI:s varningar.

Rapportera till oss på Trafikverket

Om du ser stillastående fordon eller lägger märke till fel eller brister i vår anläggning, rapportera till oss på Trafikverket, för att hjälpa till att ge en övergripande bild om trafikläget.

Telefon: 0771–921 921.

Trafikinformation
Varmt väder – så påverkar det infrastrukturen