Logga in

Skåne Väg 102, Dalby, vänstersvängkörfält

Vi bygger om den norra cirkulationsplatsen på väg 102 Dalby, vilket innefattar en breddning från ett till två körfält i rondellen samt breddning av in- och utfarter.

Vad?

Vi ska bygga om den norra cirkulationsplatsen. Det innebär också breddning av två körfält och av in- och utfarter.

Varför?

Detta gör vi för att öka trafiksäkerheten.

Nuläge

Vi arbetar med att ta fram en vägplan.

Om projektet

I den norra cirkulationsplatsen bygger vi om vägen så att det blir två körfält genom cirkulationsplatsen i stället för ett. Vi breddar även vägen vid in- och utfarter till cirkulationsplatsen. Det gör att fler fordon kan ta sig genom korsningen samtidigt och att trafiken kan flyta bättre.

Så blir det när projektet är klart

För dig som bor i området eller reser längs vägen innebär förändringarna framför allt en säkrare trafikmiljö och bättre möjligheter för trafiken att flyta.

Så påverkas trafiken under byggtiden

Under byggtiden behöver vi ändra hur trafiken leds genom området. Det kan innebära tillfälliga körfält, ändrade vägar in och ut ur området och andra förändringar som påverkar dig som kör bil, åker buss, cyklar eller går.

Vi planerar arbetet för att påverkan ska bli så liten som möjligt, men du behöver vara uppmärksam på skyltning och följa de tillfälliga trafiklösningarna när du passerar arbetsområdet.

Översiktskarta

En karta som visar arbetsområdet.

©Lantmäteriet, Geodatasamverkan 

Tidsplan

Teckenförklaring:

  • Genomförda
  • Här är vi nu
  • Pågående
  • Framtida

1 Samråd Hösten 2026

2 Granskning av vägplan Vinter 2027

3 Byggstart Våren 2027

4 Klart Hösten 2027

Kontakt

Jessica Trobäck

Projektledare