Skåne Väg 102, Dalby, vänstersvängkörfält
Vi bygger om den norra cirkulationsplatsen på väg 102 Dalby, vilket innefattar en breddning från ett till två körfält i rondellen samt breddning av in- och utfarter.
Vad?
Varför?
Nuläge
Om projektet
I den norra cirkulationsplatsen bygger vi om vägen så att det blir två körfält genom cirkulationsplatsen i stället för ett. Vi breddar även vägen vid in- och utfarter till cirkulationsplatsen. Det gör att fler fordon kan ta sig genom korsningen samtidigt och att trafiken kan flyta bättre.
Så blir det när projektet är klart
För dig som bor i området eller reser längs vägen innebär förändringarna framför allt en säkrare trafikmiljö och bättre möjligheter för trafiken att flyta.
Så påverkas trafiken under byggtiden
Under byggtiden behöver vi ändra hur trafiken leds genom området. Det kan innebära tillfälliga körfält, ändrade vägar in och ut ur området och andra förändringar som påverkar dig som kör bil, åker buss, cyklar eller går.
Vi planerar arbetet för att påverkan ska bli så liten som möjligt, men du behöver vara uppmärksam på skyltning och följa de tillfälliga trafiklösningarna när du passerar arbetsområdet.
Översiktskarta

©Lantmäteriet, Geodatasamverkan
Tidsplan
Teckenförklaring:
- Genomförda
- Här är vi nu
- Pågående
- Framtida
Kontakt
Jessica Trobäck
Projektledare