Stockholm Järnvägsbron över Tegelbacken, gång- och cykelpassage
Vi ska förbättra trafikmiljön för gång- och cykeltrafikanter som ska passera under järnvägsbron över Tegelbacken. Målet är att det ska vara ljust och fräscht.
Vad?
Varför?
Nuläge
Kostnad
Om projektet
Vi ska förbättra trafikmiljön för gång- och cykeltrafikanter som ska passera under järnvägsbron över Tegelbacken.
Det här gör vi
Vi rustar upp miljön under järnvägsbron mellan Tegelbacken och Stadshusbron, med bland annat ny förbättrad belysning och en enhetlig gestaltning med inklädnad av väggar och tak.
Ombyggnaden blir klar i februari
Vi är i byggskedet och planerar att bli klara med ombyggnaden i februari 2026. Under byggtiden planerar vi för säkra tillfälliga trafiklösningar för gång- och cykeltrafikanter, med bra arbetsmiljö för entreprenören och acceptabel framkomlighet.
Så påverkas gång-och cykeltrafiken
Du som går och cyklar kommer under hela byggtiden att kunna ta dig fram under järnvägsbron. Övergångsställen och cykelöverfarter kommer att vara öppna men kan under kortare perioder få provisoriska lägen. Samtliga gång- och cykelbanor kommer att vara öppna och ligga kvar söder om vägbanorna.
Det primära gång- och cykelstråket kommer att ha en separerad gång- och cykeltrafik med minsta bredd 2+3 meter.
Nyheter
Tidsplan
Vi planerar arbetena och försöker att störa så lite som möjligt i byggskedet.
Vi är i byggskedet sedan februari och planerar att bli klara under februari 2026.