Stockholm Väg 646, Gustavsberg–Ingarö, gång- och cykelväg
Vi bygger en sammanhängande gång- och cykelväg mellan Gustavsberg och Ingaröbron.
Vad?
Varför?
Nuläge
Om projektet
Aktuellt just nu
(Uppdaterat 2025-10-28)
Nedsatt hastighet på väg 646 och i cirkulationen vid Värmdö marknad
Nu har vi börjat arbeta på flera ställen kring bron över väg 222, Värmdöleden och närmare Värmdö marknad. Det vi nu ska göra är att bygga färdigt den nya gång- och cykelvägen vid på- och avfarterna till och från Värmdöleden samt fram till busshållplatsen vid Värmdö marknad. Vi ska även bygga en sträcka av gång- och cykelvägen förbi cirkulationen nära Värmdö marknad. Det ingår viss ombyggnad av cirkulationsplatsen.
Du som kör i området kommer att märka att körfälten är smala och att hastigheten är sänkt till 30 km/tim. Se karta.

Tack för ditt tålamod medan vi bygger
Bygget av den nya gång- och cykelvägen kommer pågå till slutet av november och fram tills vi är klara kommer det att behöva vara trafikpåverkande arbeten. Det innebär bland annat att det kommer att vara sträckor med smalare körfält och att hastigheten tillfälligt kommer sänkas.
Vi ber trafikanter att ta det försiktigt förbi bygget.
Den nya gång- och cykelvägen blir klar under slutet av november 2025.
Vänstersvängskörfältet på bron över Värmdöleden är tillbaka permanent
Vi bygger den nya gång- och cykelvägen på den östra sidan av bron över väg 222, Värmdöleden och förbi Lämshagakorset. Det kräver trafikanordningar för att skydda vägarbetare och trafikanter. Funktionen med vänstersvängskörfält, på bron över Värmdöleden, vid trafikplats Gustavsberg, är tillbaka permanent.
Du bör räkna med längre restider under byggtiden. Nyttan med den nya gång- och cykelvägen är att det blir säkrare för oskyddade trafikanter.
Sedan tidigare finns det en cykelväg i centrala Gustavsberg och i Brunn. Nu bygger vi en gång- och cykelväg mellan Gustavsberg och Ingaröbron, en sträcka på 2,2 kilometer. Den nya gång- och cykelvägen innebär att cykelförbindelsen kommer länka samman Gustavsberg och Ingaröbron.
Nyheter
Se ritning på vänstersvängfältet
I projektet ingår att bygga ett vänstersvängfält i korsningen vid infarten till skolan Lemshaga Akademi/Lämshagavägen. Ett vänstersvängfält där kommer att öka trafiksäkerheten för södergående trafik på väg 646 som ska svänga in till Akademin. På västra sidan breddar vi vägen. Se bild nedan över byggplanerna.
Bild över byggplanerna (png, 813 kB)
Tidsplan
Dokument
-
Dokument för projektet
Här finns möjlighet att läsa och ladda hem dokument om projektet.