Logga in
Logga in

Laxå–Arvika, Karlstad C Vikenpassagen öppnar

Måndagen 4 maj är du varmt välkommen att fira med oss att Viken­passagen öppnar. Vi firar även att Trädgård­slänken, alla tågspår, mittplatt­formen samt Karlstads resecentrums södra sida längs Trädgårds­gatan står klara.

Trädgårdslänken

På Trädgårdslänken står två nya bronsskulpturer, Grön förbindelse I och Grön förbindelse II. Konstnären Sara Nilsson kommer att finnas på plats i samband med invigningsceremonin och kan berätta mer om sin konst på den grönskande gångbron.

Vikenpassagen

I Vikenpassagen har konstnär Peter Svedberg gjort fotokonst som pryder en stor del av passagens ena vägg. Verket En dag i Karlstad har premiär denna invigningsdag och Peter kommer att finnas på plats i samband med invigningsceremonin och berättar mer om sin konst.

Historiskt tåg

Karlstad får besök av ett historiskt tåg under invigningsdagen. Passa på att besöka tåget som består av ett lok från slutet av 1940-talet, restaurangvagn och byffévagn från 1930-talet, en barvagn från 1940-talet och tre passagerarvagnar från 1950-60-talet. Föreningen SKÅJ (Stockholms Kultursällskap för Ånga och Järnväg) har personal på plats som berättar om tåget och visar upp det för besökarna. Tåget finns vid Karlstad C klockan 12-18 den 4 maj.

Tipspromenad

Du kan gå en tipspromenad på området och tre vinnare har chans till fina priser.