Västra Götaland Väg 158, busskörfält Järnbrottsmotet–Pilegården och busshållplatser stråk 8, kollektivtrafikåtgärder
Vi ska förbättra kollektivtrafiken på väg 158 mellan Järnbrottsmotet och Pilegården med nytt busskörfält och moderniserade hållplatser för ökad säkerhet och framkomlighet.
Vad?
Varför?
Nuläge
Inbjudan till samråd – tidigt skede
Vi planerar att bygga ett nytt busskörfält mellan Järnbrottsmotet och Pilegården i Göteborgs kommun för att förbättra framkomligheten och korta restiderna för kollektivtrafiken. I uppdraget ingår även att bygga om busshållplatserna Pilegården, Askims Stationsväg, Trollängen, Askimsbadet, Hovåsskolan och Hovås nedre i båda riktningarna längs väg 158. Läs mer om våra planer och skicka gärna dina synpunkter till oss.
Samrådstid: 17 november–7 december 2025
Plats för handlingar: På denna sidan under Dokument/Aktuella handlingar.
Synpunkter: Skicka dina synpunkter senast 7 december 2025 till Trafikverket, Ärendemottagning, Box 810, 781 28 Borlänge eller trafikverket@trafikverket.se. Ange ärendenummer "TÄHS-2025-000198". Dessutom kan du lämna dina synpunkter digitalt i synpunktsformuläret nedan.
- Dokument/Aktuella handlingar
-
Till synpunktsformuläret
På länkarna ovan kan du läsa underlaget till samrådet och skicka dina synpunkter via ett digitalt formulär.
Om projektet
Väg 158 är en central del av det regionala vägnätet och spelar en viktig roll både för dagliga resor, kollektivtrafik och för tunga transporter. Vägen har tre körfält i varje riktning, där ett är reserverat för kollektivtrafik. I dag saknas dock ungefär 500 meter busskörfält i södergående riktning från Järnbrottsmotet, vilket skapar flaskhalsar och försämrar framkomligheten för bussresenärerna.
För att förbättra situationen planerar vi att bygga ett nytt busskörfält på den saknade sträckan. Detta ger bussarna jämnare restider, ökad pålitlighet och bättre kapacitet under rusningstid.
Projektet omfattar också en ombyggnad av sex busshållplatser längs väg 158 i båda riktningarna:
- Hovås nedre
- Hovåsskolan
- Askimsbadet
- Trollängen
- Askims Stationsväg
- Pilegården
Hållplatserna är idag anpassade för en buss, men kommer att byggas om så att två bussar kan stanna samtidigt.
Genom åtgärderna ökar vi kapaciteten, förbättrar säkerheten vid hållplatserna och skapar bättre förutsättningar för kollektivtrafiken att utvecklas i framtiden.
Kontakt
Stefan Jiverö
Projektledare produktion