Logga in
Logga in

Flera län Väg 970/513, Anneberg–Lindome, gång- och cykelväg

Vi planerar att bygga en gång- och cykelväg längs väg 970/513 tillsammans med Kungsbacka kommun och Mölndals Stad. Syftet är att gående och cyklister ska kunna röra sig trafiksäkert genom samhället.

Vad?

Ny gång- och cykelväg längs väg 970/513 mellan Anneberg och Lindome.

Varför?

För att förbättra trafiksäkerheten och tillgängligheten för oskyddade trafikanter.

Nuläge

Vägplan.

Om projektet

Vi planerar att bygga en gång- och cykelväg längs väg 970/513 mellan Anneberg och Lindome i samarbete med Kungsbacka kommun och Mölndals Stad.

Den cirka ​4 100 meter långa gång- och cykelvägen bygger vi för att öka trafiksäkerheten och tillgängligheten för oskyddade trafikanter. Den förbättrar även möjligheten att pedla med cykel, ökar livskvaliteten för de boende och bidrar till en positiv miljö- och hälsoutveckling.

Tidsplan

Tidsplanen är preliminär och kan komma att ändras.

1 Tidigt samråd hösten 2022

2 Samrådsunderlag 28 november–12 december 2023

3 Samrådsmöte vintern 2026

4 Granskning av vägplan våren/sommaren 2026

5 Bygghandling hösten 2026–vintern 2027

6 Produktion 2027–2028

Från planering till byggande

När Trafikverket planerar och bygger vägar och järnvägar börjar vi med en omfattande planeringsprocess. Där gör vi en åtgärdsvalsstudie och tar fram en väg- eller järnvägsplan. Efter det tar vi fram en bygghandling innan projektet är redo för byggstart.

Fler trygga och hållbara gång- och cykelvägar i Halland och Västra Götaland

Kontakt

Sofia Jonsson

Projektledare

Telefon: +46 10-123 37 37