
Nu är vi igång med sommarens beläggningsarbeten i Väst
Vi har dragit igång sommarens beläggningsarbeten i Västra regionen, där bland annat gammal asfalt byts ut mot ny för att säkerställa att vägen blir trygg och bekväm att köra på.
I år har Trafikverket fått ökade medel, med cirka 2,7 miljarder kronor jämfört med 2024, för att kunna förbättra det statliga vägnätet som består av drygt 10 000 mil väg. Det innebär större möjligheter att till exempel kunna göra mer omfattande åtgärder i vägen men också asfaltera på fler sträckor än förra året. Det finns ett stort underhållsbehov på vägarna och nu får vi möjlighet att utföra arbeten som kommer att göra skillnad. Mer underhåll behövs för att bevara vägarnas funktion, även om det kommer att ta tid innan alla vägar upplevs som bättre.
Vädret styr när och var arbetena kan utföras
Våra beläggningsarbeten är beroende av vädret. Om det blir regn förskjuts arbetena och vi gör dem då senare eller tidigare än planerat. Därför vet vi inte förrän kort tid innan när en sträcka kommer asfalteras eftersom planeringen är flexibel. Ofta måste vi göra omprioriteringar, som görs in i det sista. Ibland sker även oförutsedda händelser som vi behöver prioritera och då får vi planera om med kort varsel.
En del arbeten kan vi utföra nattetid för att störa trafikanterna så lite som möjligt. Det är något vi främst gör på högtrafikerade vägar exempelvis kring storstadsområden. Då det är en kostnads- och arbetsmiljöfråga görs en bedömning utifrån förutsättningarna i varje projekt.
Där det är möjligt kommer vi att göra ett avbrott i arbetena under veckorna 29 till 30 för att inte störa semestertrafiken mer än nödvändigt.
Håll dig uppdaterad på trafiksituationen i ditt område med vår trafikinformationskarta. Länk hittar du i länklistan längst ner på sidan.
Vad ska jag som trafikant tänka på?
Möjligheterna för trafiken att passera arbetena varierar utifrån förutsättningarna i varje arbetsområde. Till exempel kan det på vissa sträckor vara möjligt att passera med nedsatt hastighet, på andra sträckor dirigeras trafiken med hjälp av stoppljus. På en del sträckor kan det vara svårt att låta trafiken passera arbetet och då blir omledningsvägar nödvändiga.
Ett återkommande problem är tyvärr att trafikanter kör för fort förbi vägarbeten och de som arbetar ute på vägarna. Alla som kör på vägen påverkar trafiksäkerheten. Det är därför viktigt att du som trafikant visar hänsyn, sänker hastigheten och respekterar omdirigeringar och omledningar.
Vilka sträckor kommer det arbetas på?
Här under hittar du kartor på sträckor där vi kommer att utföra asfaltsarbeten under år 2025 och 2026. Vid gynnsamma förutsättningar kan arbeten som planerats att utföras 2026 kunna utföras redan 2025.
Vi kommer även att utföra tankbeläggningar på en del sträckor under sommaren 2025. Information och kartor över tankbeläggningar hittar du under länken "Säsongens tankbeläggningar i Västra Götaland och Halland" i länklistan längst ner på sidan.
Översiktskarta Västra Götaland och Halland (pdf 10,9 MB)