I sommar byter vi tak över en plattform på Göteborgs central
Mellan den 29 juni och 30 juli byter vi tak över plattform tre vid spår 5 och 6 på Göteborgs central. Det innebär att de tåg som vanligtvis går här kommer att byta till andra spår under tiden vi arbetar.
Vid en besiktning så upptäcker vi att taket är i så dåligt skick att det behöver bytas ut snabbt. Samtidigt såg vi att det innehåller asbest som var ett vanligt material att bygga med förr.
Det är endast taket som byts ut. Stolpar och även arkitekturen med den dekorativa utformningen kommer att behållas.
– Vi insåg att vi akut måste byta plattformstaket då det var i mycket dåligt skick, och innan något händer med det. Centralen är en miljö där det vistas och rör sig mycket människor samtidigt som det är spår, tåg, teknik och elektronik som inte får skadas heller, säger Jonas Bruce, enhetschef järnvägsunderhåll Trafikverket
Avspärrat arbetsområde
Arbetsområdet kommer att hägnas in och spärras av med staket med god säkerhetsmarginal till omgivningen. Förutom bytet av tak kommer även asbestsanering att göras och de som arbetar på området kommer att ha skyddsdräkter och masker.
–Det kommer vara tydligt att vi jobbar här under några veckor, och vi gör allt för att det inte ska påverka resenärer eller andra besökare för mycket. Vi följer de lagar och regler som finns för arbetsmiljön och omgivande miljö. Vi ska tänka på att hålla ljudnivån så låg som möjligt, Jonas Bruce.
Håll utkik på ankomst- och avgångstavlorna
Så länge arbetet pågår, 29 juni till 30 juli, kommer tågen som vanligtvis går från spår 5 och 6 att istället gå från andra spår. Bytet av plattformstak kommer att pågå dygnet runt på grund av begränsade tider i spår.
Fakta:
I två omgångar, år 2019 och 2023, gjorde vi omfattande renoveringar och tillgänglighetsanpassning av plattformar på Göteborgs central. Vi renoverade också plattformstaken samtidigt.
I Sverige är det sedan 1982 totalförbud att använda asbest i material. Arbetsmiljöverket har tagit fram förslag till nya föreskrifter och allmänna råd om risker vid vissa typer av arbeten (AFS 2023:13) tredje kapitlet om arbete med risk för exponering för asbest.
Historik:
Plattformstaket på Göteborgs central byggdes för 100 år sedan. Plattformstaken är uppburna av pelare och konsoler av limträbalkar och med tak av enkel spontad panel som restes i samband med ombyggnaden av Göteborgs centralstation åren 1923-1930. Stationens plattformstak av olika ålder och konstruktion är kulturhistoriskt värdefulla som dokument över järnvägsmiljöernas utveckling. Plattformstaken är viktiga miljöskapande element i stationsmiljön och vittnar om Statens järnvägars användande av innovativa typkonstruktioner för liknande funktioner i deras olika stationsmiljöer.
Vi svarar på vanliga frågor. Hittar du inte det du söker kontakta oss på e-postadressen som finns angiven i sista frågan.
Vi upptäckte vid en besiktning att taket måste bytas eftersom det var väldigt gammalt och i dåligt skick. Då valde vi att snabbt byta ut det så det inte orsakar någon skada.
Samtidigt såg vi att detta plattformstak innehåller asbest, ett vanligt material att använda i gammal byggteknik. Det påskyndade renoveringen och utbytet till nytt robust tak ytterligare.
Vi ser till att det inte ska damma under arbetets gång och damm och sågspån kommer sugas upp direkt medan teknikerna sågar. Alla redskap är eldrivna för att minimera ljudnivån.
Taket paketeras enligt regelverk med dubbla lager plast och transporteras till en låst container.
Asbesten sitter i limmet mellan takpappen och pärlsponten, och det som är farligt är damm. Men eftersom vi använder punktsug så kommer allt som är farligt hamna direkt i den.
Ja vi stänger av plattformen helt. Det går inga tåg från spår 5 och 6 under tiden arbetet pågår.
Du måste själv vara uppmärksam på vilket spår ditt tåg avgår ifrån, eller ankommer till.
I övrigt ska det inte påverka dig eftersom vi tänker på att suga upp damm, hålla nere bullernivåer och har spärrat av arbetsområdet med god säkerhetsmarginal.
Vi tittar över och underhåller järnvägsanläggningen och plattformarna på Göteborgs central regelbundet. Ser vi något plattformstak eller annat som hör till järnvägsanläggningen som behöver bytas eller renoveras gör vi det.
Vi har gjort renoveringar och tillgänglighetsanpassningar år 2019 och år 2023 av plattformarna vid flertalet spår på Göteborgs central. Då använde vi moderna byggtekniska lösningar för både plattformar, stolpar och plattformstak. Asbest förekommer inte i det byggnadsmaterialet som vi använder idag. Sverige införde ett totalförbud för asbest år 1982.
År 2019 gjordes en begränsad renovering mellan spåren 9-10 och 11-12.
År 2023 fortsatte renoveringen mellan spåren 11-12 samt renovering mellan spår 13-14 och 15-16.
Har du frågor om bytet av plattformstak kan du mejla till oss: takbyteplattform@trafikverket.se