Logga in
Logga in

Luftfartsforskning till morgonkaffet – Elektriska högeffektsdrivlinor – synergier mellan elektrifierat flyg och tåg

Luftfartsportföljen bjuder in till ett event om forskning samt berättar om hur man ansöker om forskningsfinansiering i luftfartsportföljen.

Anslut här

Projektet har kartlagt och jämfört tekniska specifikationer, teststandarder och testbehov för elektriska drivlinor inom tåg- och flygsektorerna, Genom interjuver med industripartners som Heart Aerospace och Alstom samt omfattande litteraturstudier, har projektet analyserat likheter och skillnader i drivlinornas uppbyggnad, driftförhållande och miljökrav.

Du får förståelse på en övergripande nivå om syftet av projektet och resultatet. Du kommer också få en presentation om Luftfartsportföljens forskningsbehov och information om hur man ansöker om forskningsfinansiering.

Program

  • Välkomna – Charlott Andersson, FoI-portföljledare för luftfart, Trafikverket.
  • Elektriska högeffektsdrivlinor – synergier mellan elektrifierat flyg och tåg, Mattias Eng, PH. D Reseacher, RISE.
  • Luftfartsportföljen behov och utmaningar, Charlott Andersson och Katarina Wigler, Trafikverket.