Logga in
Logga in
Bessarbron i Dala-Järna kommer att repareras efter årsskiftet. Foto: Trafikverket

Väg 531, underhåll av Bessarbron i Dala–Järna  2026

Vi planerar att starta underhållsarbetet på Bessarbron över Västerdalälven vid Dala–Järna i januari 2026. Under tiden kommer framkomligheten på väg 531 att begränsas, av säkerhetsskäl .

Bessarbron är sedan hösten 2025 avstängd för alla fordon över sex ton, efter att skador på flera hängstag upptäckts. Hängstag är de långa stålvajrar som löper från brobågen ner till broplattan.

- Det känns bra att vi har en plan för att åtgärda bron, och vi startar underhållsarbetet i mitten av januari, berättar Trafikverkets projektledare Volodymyr Nepo.
För att reparera hängstagen behöver bron stängas av helt för tunga fordon och biltrafik under tre veckor.

- Vi behöver stänga av bron på grund av säkerhetsskäl eftersom det kommer att stå arbetare som jobbar från höga ställningar och hanterar tunga ståldelar. Då kan vi inte samtidigt att ha passerande fordonstrafik, förklarar Volodymyr Nepo.
Gående och cyklister kommer att kunna passera över bron under arbetet.

Aktuellt just nu

Vi planerar att genomföra underhållsarbetet mellan den 12–30  januari 2026  (v.3–5) på Bessarbron över Västerdalälven, i Dala–Järna. Under arbetets gång leds tunga fordon och biltrafik istället via Vansbro.

Bakgrund

Efter en inspektion hösten 2025 upptäckte Trafikverket brister på Bessarbron som måste åtgärdas. Av säkerhetsskäl behövde framkomligheten begränsas omgående. Trafiken över bron har reglerats med trafikljus från den 30 oktober för att minska belastningen och öka säkerheten.